Almanya'da Türklerin öldüğü yangınla ilgili şok iddialar

Almanya'da Türklerin öldüğü yangınla ilgili şok iddialar.23447
  • Giriş : 05.02.2008 / 12:56:00
  • Güncelleme : 05.02.2008 / 13:01:46

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, 9 Türkün öldüğü yangınla ilgili olarak kundaklama iddiaları ortaya atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman özel televizyonu ''N24'', binanın içinde yangın çıkaran bir kişiyi gördüğünü söyleyen küçük bir kızın sözlerine yer verdi. Küçük kız, binanın içindeki tahta merdivenlerin yanında bir kişinin çakmağıyla bir şeyi yaktığını, bu yanan nesneyi bina içinde bulunan bir bebek arabasının yanına attığını söyledi.

Olay yerine giden Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat, bu televizyona yaptığı açıklamada, kundaklama iddiaları hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine, bu konuda herhangi bir yorum yapmak için henüz çok erken olduğunu, bugün kentin emniyet müdürüyle de bir görüşme yapacağını ve yangın konusunda kendisinden bilgi alacağını kaydetti.

''N24'' televizyonunun olay yerindeki muhabiri, çok sayıda Alman vatandaşının Belediye Sarayını arayarak kurbanların yakınlarına yardım etmeye ve kendilerini evlerinde ağırlamaya hazır olduklarını bildirdiklerini söyledi.

Belediye Sarayında taziye defteri açıldığını ve kentteki karnaval eğlencelerinin iptal edildiğini ifade eden muhabir, Hristiyan ve Müslümanların ortak bir dini tören düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.

Yangından kurtulan Hüseyin ve Tuncay Karakaplan adlı iki Türk genci de, yangın sırasında yaşadıkları büyük korkuyu anlattılar.

Televizyonun haberinde ayrıca, binanın çökme tehlikesinden dolayı itfaiye erlerinin henüz bina içine girmedikleri, bu nedenle olayın sebebinin araştırılmasının zaman alabileceği ifade edildi.

Yangınla ilgili haberler, Alman basını tarafından, yanan binanın penceresinden kurtarılması için aşağıya atılan bebeğin fotoğrafıyla kamuoyuna aktarıldı.

Bild gazetesi, ''Anneler çocuklarını yanan binadan attı'' başlığıyla birinci sayfadan söz konusu fotoğrafla verdiği haberde, bir annenin binanın üçüncü katından 10 metre aşağıya attığı bebeğin mucizevi bir şekilde aşağıda bekleyen bir polis tarafından kurtarıldığını yazdı.

Berliner Kurier gazetesi de, aynı fotoğrafla birinci sayfadan verdiği haber için ''Bebek mucizesi'' başlığını kullanırken, B.Z gazetesi, ''Yangın paniği! Çocuklarını pencereden attılar... ve kurtuldu'' başlığını kullandı.

''Dramatik kurtuluş'' başlığını kullanan Berliner Morgenpost gazetesi, yangın sırasında binanın içinde ve önünde çok trajik sahnelerin yaşandığını kaydetti.

ZAMAN

Almanya'da Türklere ait binalar yanmaya devam ediyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious