Almanya'da yeni otomobil alana vergi indirimi

Almanya'da yeni otomobil alana vergi indirimi.11224
  • Giriş : 29.01.2009 / 18:26:00

Almanya'da Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen ikinci kriz paketiyle birlikte otomobil vergilerine yeni düzenlemeler getiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Küresel krizin en çok etkilendiği ülkelerden Almanya'da ekonomik krize karşı ikinci kurtarma paketi de devreye girdi. 'II. Konjonktür Paketi' Bakanlar Kurulu'ndan onay aldı. Şubat ayında Federal Meclis ve Eyaletler Meclisi'ne sunulacak 50 milyar Euro'luk pakette; eğitim, kara ve demir yolu taşımacılığına yönelik yatırımlara destek dikkat çekiyor.

Diğer taraftan, paket, vatandaşın üzerindeki yükün de hafifletilmesine yönelik maddeler içeriyor. Halkın özellikle vergi ve sosyal ödenekleri düzenlemelerle tüketime yönlendirilmesi ve iç talebin canlandırılması hedefleniyor. Vergi konusunda temel ağırlık otomobil sektörüne verilmiş durumda. Paket, krizden en çok etkilenen otomobil sektörünü canlandırmak ve halkın yeni otomobil almasını teşvik etmek amacıyla yeni düzenlemeler içeriyor. Otomobil satışlarını canlandırabilmek için de taşıt vergisinde temel olarak otomobilin karbondioksit salınımı dikkate alınacak.

Buna göre; uygulama 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak ve 5 Kasım 2008 tarihinden sonra ilk kez piyasaya sürülen arabalar için geçerli olacak. Yani bir yaşında küçük arabalara uygulanacak. Dokuz yaşın üzerindeki otomobiller için 2 bin 500 Euro "hurda pirimi" verilerek yeni otomobil alımı teşvik edilecek. Benzinli arabalar hacim olarak 100 cm litre başına 2 Euro, dizel arabalar 9,50 Euro üzerinden vergilendirilecekler. Kilometre başına 120 gr CO2 sınırı getirilirken bu sınırı aşan otomobillerden her gram başına 2 Euro vergi alınacak. Özellikle çevre dostu ve küçük otomobiller bundan pozitif yönde etkilenecek. Yeni düzenlemeden en çok kazanacak araba Honda Civic 2.2 olurken (106 Euro daha az vergi) en çok kaybedecek araba ise Porsche Cayenne (244 Euro daha fazla vergi) Yeni düzenlemelerle birlikte otomobil sahiplerin üzerinden 2014 yılına kadar 1,8 milyar Euro'luk vergi yükü kaldırılmış olacak.

YENİ UYGULAMA KONUSUNDA KAFALAR KARIŞIK

Otomobil sürücülerini ilgilendiren bu yeni düzenlemelere farklı tepkiler geldi. Almanya Otomobil Üreticileri Birliği (VDA) Başkanı Matthias Wiesmann, otomobil sektörüne ilişkin yeni vergi ve prim uygulamasının sektörü canlandıracağı ve yeni otomobil satışlarını artıracağı görüşünü dile getirdi.

Audi'nin patronu Rupert Stadlers de paketin otomobil üreticisi ve müşterilerde psikolojik bir rahatlama sağlayacağını belirterek, "En azından bunun önemsenmesi gerek" şeklinde konuştu. Nürtigen-Geislingen Yüksek Okulu'ndan Will Diez, paketin 20 bin iş yerini kurtaracağı görüşünü dile getirdi. Ancak karamsar görüşler de dile getiriliyor.

Financial Times Deutschland gazetesine konuşan Duisburg Üniversitesi'nden Ferdinand Dudenhöffer, 'hurda primi'nin tamamen 'hurda' olduğunu iddia ederek, "Bundan en çok yabancı otomobil üreticileri istifade edecekler. Alman üreticilerin araçları orta ve büyük ayrıca iç piyasaya ürettikleri malın sadece yüzde 15'sını veriyorlar. Büyük kısmını yurt dışında üretiyor ve pazarlıyorlar" şeklinde konuştu.

Bamberg Üniversitesi'nden otomobil sektörü uzmanı Wolfgan Meinig de karamsarlar arasında. Meinig, yeni uygulamanın pek çok belirsiz noktası olduğu ve beklendiği gibi sektöre doping etkisi yapmayacağını söyledi. Alman Otomobil Kulübü ADAC'nin Bremen şubesi ise, hergün yaklaşık 80 telefon görüşmesi yaptıklarını ve Bremen'lilerin yasal uygulamalar hakkında bilgi istediklerini aktardı. Bu bilgilerin hala kesinleşmediğini belirten ADAC bu yasadaki boşlukların doldurulmasını talep etti. Birçok otomobil satış bayii de yasanın belirsizliği hakkında şikayetçi. Bremen Ulaşım Senatörlüğü sözcüsü Michael Ortmann ise yenilenebilir enerji yolların araştırılmasını ve devlet taşıma araçların genişletilmesini daha uygun bulduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*