Almanya'daki cinayete müebbet hapis

  • Giriş : 03.06.2008 / 16:54:00

Almanya'da eşini bıçaklayarak öldürdükten sonra Türkiye'ye kaçan Vedat Özdemir, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Vedat Özdemir katıldı.

Duruşmada savunma yapan sanık Özdemir, kendisi 6, akrabası olan eşi ise 4 yaşındayken beşik kertmesi yapıldığını, 6 Ağustos 2003 tarihinde de Türkiye'de evlendiklerini anlattı. Eşi Aynur Özdemir'in ailesi ile birlikte uzun süredir Almanya'da bulunduğunu dile getiren sanık, kendisinin de 2004 yılında bu ülkeye gittiğini ve çeşitli işlerde çalıştığını anlattı.

Olay günü Zündorf kentindeki evlerinde eşiyle tartıştıklarını, aralarında boğuşma çıktığını ve bıçakla elinin kesildiğini ifade eden sanık, bunun üzerine kendisinin Aynur Özdemir'in elinden bıçağı alıp rastgele salladığını söyledi. Sanık, “Sonra eşimin kanlar içinde kaldığını görünce yüzünü yıkamak için banyoda küvetin içine koydum. Yüzünü yıkadım, sonra korktum” dedi.

Olaydan sonra uçakla Türkiye'ye geldiğini anlatan Özdemir, 4-5 gün sonra da polislerin kendisini yakaladığını dile getirdi.

Mahkeme heyeti, Alman yetkili makamlarınca dinlenilen bazı tanıkların, neticeye etkisi olmayacağından yeniden dinlenilmesinden vazgeçilmesine ve Alman cinayet masası yetkilileri tarafından alınan ifadelerinin okunulması ile yetinilmesine karar verdi.

Söz alan sanık avukatı, müvekkilinin eşini öldürme amacı taşımadığını, “olayın, tartışma sonucu kendisini kaybederek eşinin elinden aldığı bıçağı rastgele sallaması sonucu meydana geldiğini” söyledi.

Son sözü sorulan sanık Vedat Özdemir de öldürme amacı taşımadığını savunarak, “O an için kızgınlık nedeniyle elimdeki bıçağı rastgele salladım ve pişmanım” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ceza daha sonra, sanığın mahkemeye karşı iyi davranışı ve suçunu kabul etmesi nedeniyle müebbet hapis cezasına çevrildi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Vedat Özdemir'in (27) eşi Aynur Özdemir (25) ile Zündorf'ta oturdukları kaydediliyordu.

Vedat Özdemir'in eşiyle 8 Haziran 2007 günü saat 18.50 sıralarında eve geldiği belirtilen iddianamede, işe gitmek için hazırlık yapan Vedat Özdemir ile Aynur Özdemir arasında, yıllık izne çıkılacak tarih konusunda tartışma başladığı ifade ediliyordu.

Tartışmanın şiddetlenmesi üzerine Vedat Özdemir'in, masanın üzerindeki bıçağı alarak oturma odasındaki eşinin yanına gittiği ve boğuşmaya başladıkları belirtilen iddianamede, şüphelinin eşini karnında 2, boyunda 1, uyluk kısımda 1, sırtta 2 ve her iki kolda 5 yara oluşacak şekilde bıçakladığı anlatılıyordu.

Aynur Özdemir'in aşırı kan kaybı nedeniyle öldüğü vurgulanan iddianamede, şüphelinin kanlar içindeki Aynur Özdemir'i banyoya götürerek küvette yıkamaya çalıştığı kaydediliyordu.

Vedat Özdemir'in, aynı gün saat 21.04'te Ankara uçağına bilet aldığı ve 9 Haziran 2007 günü 00.40'ta Ankara'ya hareket ettiği belirtilen iddianamede, şüphelinin daha sonra arkadaşı Erhan Bozdoğan'ı arayarak, telefon numaralarını verdiği eşinin ailesini durumdan haberdar etmesini istediği ifade ediliyordu.

Şüphelinin daha sonra İstanbul'da yakalandığı ifade edilen iddianamede, Vedat Özdemir'in, “kasten eşini öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious