Almanya'daki listeler Türkler'i üzdü

Almanya'daki listeler Türkler'i üzdü.9595
  • Giriş : 06.06.2007 / 09:26:00
  • Güncelleme : 06.06.2007 / 09:39:50

Genel seçimler öncesi açıklanan aday listeleri Almanya'da yaşayan Türkleri üzdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'dan listelere sadece 2 kişi girebilirken, gurbetçiler kendilerinin Türkiye siyaseti tarafından göz ardı edildiklerini söylediler.

Büyük çoğunluğu Almanya'dan olmak üzere 50'ye yakın milletvekili aday adayı çeşitli partilerin listelerinden 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimlere katılmak için başvurdu. Ancak bunların sadece ikisi listelere girmeyi başardı. Seçimlerde iki parti Almanya'dan birer milletvekili adayını listelerine aldı. Almanya'nın Münih kentindeki Türk-Alman Dostluk Federasyonu Başkanı ve CHP Parti Meclisi üyesi Ali Kılıç, İstanbul 1. bölgeden 13. sırada yer aldı. AK Parti de Avrupa Türk Demokratlar Birliği Başkanı Sadettin Kılıç'ı Muş'tan 4. sıradan aday gösterdi.

Merkezi Almanya'nın Giessen kentinde bulunan Almanya Türkiye Kökenli Vatandaşlar Konseyi (RTS) konuyla ilgili bir açıklama yaparak, açıklanan aday listelerinin kendilerinde hayal kırıklığına yol açtığını söyledi. Bünyesinde 17 federasyonun temsil edildiği RTS'nin Başkanı Dr. Yaşar Bilgin ve Başkan Yardımcısı Hasan Tekin, "Bugüne kadar Avrupa'da yaşayan insanların önemini her zaman vurgulayan siyasi partiler, gurbetçilerin Türkiye'ye yapmış oldukları maddi ve manevi destelerini ve bu meyanda her türlü ilişkilerini göz ardı ederek, 22 Temmuz'da gerçekleştirilecek olan seçimde aday listelerine göstermelik bile olsa maalesef koymamışlardır."dedi. Siyasi partilerin Avrupalı Türklere karşı bu tavrının yanlış ve adaletsiz olduğunu kaydeden RTS yetkilileri, bunun kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Türkiye'deki siyasi partilerin Avrupa'da yaşayan Türklere yönelik yaklaşımlarını tekrar değerlendireceklerine dikkat çeken RTS yetkilileri, diğer sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek partilere karşı uzun vadeli bir tavır belirleyeceklerini kaydettiler. RTS yetkilileri, "Bu tavır Türkiye'ye karşı değil, siyasi partilerin oyun ve tutumlarına karşı olacaktır."dedi.

Öte yandan, 22 Temmuz seçimlerinde aday adayı olan Almanyalı Türkler de açıklanan listelerden gurbetçiler adına üzüntü duydukların dile getirdi. Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birliği (ATB) Genel Başkanı Recep Yıldırım ve Başkan Yardımcısı Binat Doğan beraberindeki 33 kişiyle Büyük Birlik Partisi'nden (BBP) aday adayı olduklarını açıklamışlardı. Cihan Haber Ajansı'na konuşan ATB Genel Başkan Yardımcısı Binat Doğan, yüzde 10'luk seçim barajı nedeniyle BBP'nin seçimlere bağımsız adaylarla katılma kararı aldığını ancak, Avrupa'dan başvuranların seçimlere katılmayacağını söyledi. Doğan "Türkiye'deki arkadaşlarımızın önünü açmak için seçimlere katılmadık. Umarım Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarımız meclise girerler. Kendilerinin ilk işi Avrupalı Türlerin sorunlarını ele almak olacaktır."dedi.

Demokrat Parti (DP) listesinden aday adayı olan Avrupa Demokrasi Vakfı Başkanı Aydın Yardımcı da listelere girebileceğine ihtimal vermediğini söyledi. "Listelerimiz tam olarak kesinleşmedi. Şu ana kadar bir netlik yok ancak ben kendi adıma pek ümitli değilim."diyen Yardımcı, açıklanan listelerin Avrupalı Türkler açısından pek iç açıcı olmadığını vurguladı. Cihan Haber Ajansı'na konuşan Yardımcı, "Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızın önünü açmak istedik. Buradaki vatandaşlarımızın Türkiye'ye sevgi ve ilgileri çok büyük. Ancak şimdiye kadar bize bu fırsat verilmedi. Vermeye de pek niyetleri yok gibi görünüyor. Ama biz menfaat için seçimlere katılmaya düşünmüyorduk. Buradaki vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için yola çıkmıştık. Buradaki vatandaşlarımızın haklarını aramaya devam edeceğiz."dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious