Almanya'daki Türkçe konuşma yasağı kaldırıldı

Almanya'daki Türkçe konuşma yasağı kaldırıldı.15950
  • Giriş : 02.12.2007 / 22:15:00

Almanya'da bir okulda başlatılan yasak yoğun tepkilere neden oldu ve yasak kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

aklaşık 500 Türk öğrencinin eğitim gördüğü okulun müdürü Detlef Greyebellus ile Başkonsolosluk binasında görüşen Eğitim Ataşesi Ali Çevik, daha sonra Türk veli temsilcileriyle toplantı düzenleyerek, okulda Türkçe konuşulmaması uygulamasından vazgeçildiğini bildirdi.

Toplantıda konuşan Muavin Konsolos Süalp Erdoğan, okul müdürüyle yapılan görüşmede kendisinin yasal haklar konusunda bilgilendirildiğini ifade etti.

Erdoğan, "Çocuklarımıza yapılan baskılar yanlıştır. Bu konuda haklarımızın üzerine hukuk yoluyla gitmeye çalışıyoruz, bizim duruşumuz böyle olmalı. Biz sorun yaratan taraf değiliz. Burada bir gerilim var. Tahrik edici uygulamalardan kaçınmalıyız. Karşı tarafa haklarımızı bildirdik, şimdi uygulama bekliyoruz" dedi.

Çevik de, okul müdürünün "Okulda Türkçe konuşma yasağı yok" şeklinde açıklama yaptığını belirterek, "Biz kendilerinden uygulama istedik. Aksi takdirde yargı yoluna başvuracağımızı da kendilerine ilettik' diye konuştu.

Türk veli temsilcilerinden İlyas Usluer de, okul müdürünün gelecek günlerde öğrenci velileriyle toplantı yapmak istediğini, bu isteğin öğrenciler aracılığıyla ailelere iletildiğini söyledi.

Okul Müdürü Greyebellus'un Türk öğrencilere okul bahçesinde ve aralarında Türkçe konuşmalarını yasaklaması tepkiyle karşılanmış, protesto amacıyla Türk velilerden toplanan yaklaşık 1000 imza okul idaresine iletilmiş, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Eğitim Bakanlığı, KRV Aile ve Uyum Bakanlığı, Münster Valiliği, KRV Yabancılar Meclisi ve Türk Veliler Federasyonuna da birer duyuru gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious