Almanya'daki yangın Avusturya'ya sıçradı

Almanya'daki yangın Avusturya'ya sıçradı.7726
  • Giriş : 14.02.2008 / 23:47:00

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın 10'uncu bölgesinde Türk ve Avusturyalıların birlikte ikamet ettikleri komşu iki binada önceki akşam aynı anda çıkan yangında can kaybı olmadığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İki komşu binanın bodrum katlarında aynı anda çıkan yangına itfaiye ekiplerinin zamanında müdahale ettiğini belirten polis, yangın sırasında binalarda bulunan 18 kişinin itfaiye merdiveniyle kurtarıldığını, 7'si çocuk 11 kişinin duman zehirlenmesi şüphesiyle hastahanede tedavi altına alındıklarını bildirdi.

İki binada yangının aynı anda çıkmasından şüphelenen polis, olay yerinden aldığı örnekleri kriminoloji laboratuvarında incelemeye aldı.

Polis açıklamasında, "yangında kundaklama olup olmadığının laboratuvardaki inceleme sonunda belirlenebileceği" kaydedildi.

Yangının çıktığı bölgede Türklerin yoğun olduğu, bazı Türk derneklerinin de bölgede lokallerinin bulunduğunu belirten bölge belediyesi başkanı Hermine Mospointner, binaların restore edilmesi nedeniyle bodrum katına açılan kapı ve pencerelerin açık olduğunu, bu nedenle yabancı düşmanı kişi veya kişilerin kundaklama ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Olay yerinde inceleme yapan polis ekibi şefi Alois Pommer de olay mahallinde köpeklerle yaptıkları incelemede iki şüpheli materyal bulduklarını ve kriminoloji laboratuvarında incelemeye aldıklarını belirterek, kundaklama olasılığını ciddi şekilde araştırdıklarını kaydetti.

Duman zehirlenmesi şüphesiyle hastahanede tedavi gören 11 kişiden 9'unun bugün öğleden sonra taburcu edildikleri bildirildi.

Yangında 9 Türk öldü

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, Türklerin yaşadığı bir binada 3 Şubat 2008 tarihinde yangın çıkmış ve 5'i çocuk 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti:

Medine Kaplan (48), kızı Belma Özkaplı (22), torunu İlyas Çağlar, hamile Hülya Kaplan (31) kızları Karanfil (4) ve Dilara Kaplan (11), Döne Kaplan (21) ile çocukları Kamil (3) ve Kenan Kaplan (2).

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious