Almanya'daki yangında kız kardeşlerin sır dolu kararı

Almanya'daki yangında kız kardeşlerin sır dolu kararı.16844
  • Giriş : 23.02.2008 / 02:14:00
  • Güncelleme : 23.02.2008 / 00:07:21

Aylin ve Bedriye adlı kız kardeşler soruşturma sonrasındaki ifadelerini geri çekmişler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alman Südwestrundfunk (SWR) radyosu, Ludwigshafen kentindeki yangından sonra, binanın kapı eşiğinde bir kundakçı gördüğünü söyleyen Aylin ve Bedriye adlı kız kardeşlerin, bu ifadelerini geri çektiklerini belirtti.

Radyoya açıklama yapan bazı araştırmacılar, bu kızlardan birinin geçen hafta, diğerinin de bu hafta içinde ifadelerini geri çektiklerini belirttiler.

Bu kızların daha önce verdikleri ifadelerin, şu ana kadar olayın bir kundaklama olduğu yönündeki tek ipuçu olduğu bildirildi.

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde meydana gelen ve 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği yangının sebebini araştırmakla görevlendirilen Frankenthal Savcısı Lothar Liebig, daha önce binanın içinde ateş yakan birini gördüklerini söyleyen Aylin ve Bedriye adlı kız kardeşlerin ifadelerini geri çektikleri şeklindeki haberle ilgili olarak, "kızların söyledikleri bir psikolog tarafından değerlendirilmeli" dedi.

Liebig, bu konuda yaptığı açıklamada, kız kardeşlerin dışında bir kundakçı gördüğünü söyleyen hiçbir görgü tanığının olmadığını söyledi.

Yaklaşık 100 görgü tanığının verdiği ifadelerin değerlendirilmesinin tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Liebig, araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak gelecek hafta ortalarında bir basın toplantısı düzenleneceğini kaydetti.

ALMANYA VE AVUSTURYA'DAN YANGIN HABERLERİ

3 Şubat 2008 - Almanya:
Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, Türklerin yaşadığı bir binada 3 Şubat 2008 tarihinde yangın çıkmış ve 5'i çocuk 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

Medine Kaplan (48), kızı Belma Özkaplı (22), torunu İlyas Çağlar, hamile Hülya Kaplan (31) kızları Karanfil (4) ve Dilara Kaplan (11), Döne Kaplan (21) ile çocukları Kamil (3) ve Kenan Kaplan (2).

Alman polisi ve savcılık, Ludwigshafen kentinde, 9 Türk'ün ölümüyle sonuçlanan yangının nedenini henüz kesinleştiremedi. Savcı, kasıt dahil bütün olasılıkları değerlendirdiklerini ve çok yönlü araştırmaların sürdüğünü söyledi.
14 Şubat 2008 - Avusturya:
Avusturya'nın başkenti Viyana'dan da bir bina yangını haberi geldi. Türklerin oturduğu iki binanın bodrum katında çıkan yangında, 7'si çocuk 11 kişi dumandan zehirlendi.

15 Şubat 2008 - Almanya:
Almanya'nın Aldingen kentinde çoğunlukla Türklerin oturduğu bir binada yangın çıktı.

Söz konusu binada Trabzon'un Akçaabat ilçesinden Öztürk, Akyüz ve Bulduk ailelerinin oturduğu, yangın sırasında binada oturan 10 Türk ve 4 Almanın kaçarak kurtulduğu bildirildi.

Polis, yangının yabancı düşmanı bir eylem olmadığının tahmin edildiğini belirtirken, Rottweil Savcılığı sözcüsü, yangınla ilgili olarak binada oturan 53 yaşındaki bir Almanın gözaltına alındığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious