Almanya'dan AB'de destek bekliyoruz

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “AB'nin geçmişte diğer adaylara gösterdiği ilgi ve desteği Türkiye'ye de göstermesini, altını çizerek bekliyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle düzenlenen Türk-Alman Ekonomi Forumunda konuşan Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Almanya ile Türkiye arasında tarihten gelen güçlü bir bağ olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, bu sağlam zemin üzerinde yükselen ilişkilerin, ekonomiden siyasete, kültürden ticarete her alanda hızla geliştiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Memnuniyetle görüyorum ki, değişen dünya şartlarına, küreselleşmenin getirdiği yeni tehdit risklerine karşın, müttefikimiz Almanya ile işbirliğimiz her iki tarafa da önemli imkanlar sunuyor. Bana göre barış, istikrar, güvenlik, özgürlükler ve refah birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Avrupa ve ötesinde barış, istikrar ve refah üretmek için hep birlikte çaba sarf etmemiz gerektiğine inanıyorum.”

Bugün hiç bir ülke ya da bölgenin kendi dışındaki gelişmelere asla kayıtsız kalamayacağını, artık ekonomide küreselleşmeden, hukukta evrenselleşmeden söz edilen bir dünyada yaşanıldığını belirten Recep Tayyip Erdoğan, ikili ilişkiler kadar AB'nin ortak dış politikasının da bu anlayışla yürütülmesinin, birliğin geleceği açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin, dış politikalarının öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu, 3 Ekim 2005'te müzakerelere başlama kararı alınmasıyla ilişkilerin nihai safhaya taşındığını bildiren Başbakan Erdoğan, 40 yılı aşkın bir süredir devam eden Türkiye-AB ilişkilerinde adil ve objektif bir müzakere sürecinin, ortak hedefleri gerçekleştirme açısından büyük önem taşıdığını kaydetti. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

TÜRKİYE'NİN KÖPRÜ İŞLEVİ

“Özellikle şunu vurgulamak istiyorum. İslam dünyasının içinde sadece Türkiye'nin uluslararası bir çok kuruluşta yer alması öyle zannediyorum ki, Batı- Doğu arasında, İslam- Hristiyan dünyası arasında önemli bir köprü işlevini Türkiye'ye yüklemektedir. Bunu için AB'nin geçmişte diğer adaylara gösterdiği ilgi ve desteği Türkiye'ye de göstermesini, altını çizerek bekliyoruz.”

Erdoğan, Almanya'nın, Türkiye'nin AB yolundaki gayretlerine, şimdiye kadar verdiği destekten dolayı memnuniyet duyduğunu ve bu desteğin devam edeceğini umduğunu ifade etti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious