Almanya'dan Avrasya atağı

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Yılbaşından itibaren Avrupa Birliği dönem Başkanlığını devralacak Almanya birinci hedeflerinin Rusya, Orta Asya ve Karadeniz Bölgesi ile ilişkileri geliştirmek olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier bunun anlamının Türkiye, Balkanlar ve Orta Doğu'ya yoğunlaşan geleneksel AB dış politikasının değişeceği anlamına gelmediğini ifade ederek, "Almanya Rusya, Orta Asya ve Karadeniz Bölgesi ile ilişkilerin geliştirilmesinde başarılı çalışmalar yapabilir." dedi. Bugün Rusya'ya bir ziyaret gerçekleştirecek Almanya Dışişleri Bakanı, Finlandiya'nın aksine AB'nin bölge ile entegre olması gerektiğini düşünüyor.

"Orta Asya'da yeni strateji geliştirilmeli"

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB ülkelerini yeni ve kapsayıcı bir Orta Asya stratejisi geliştirmeye davet ederken birliğin bölgede aktif bir oyuncu olması gerektiğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı, bölgenin iki büyük komşusu Rusya ve Çin'in yakınlıklarıına rağmen, diğer bölge ülkelerinin AB'den destek beklediğini belirtti. Bölgenin üç açıdan stratejik önem arz ettiğini ifade eden Steinmeier, "Birinci olarak Afganistan, Pakistan ve İran gibi istikrarsız bölgelerin hemen yanı başında yer alıyor. İkinci olarak bölgede aşırı uçlara yönelik faaliyetler kontrol edilemiyor. Üçüncü olarak da bölgenin sahip olduğu enerji kaynakları ile AB ilgilenmek zorunda." dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı bölgede bir çok ülkenin hukukun üstünlüğü ve demokrasi yolunda daha başlangıç aşamasında olduklarını ifade ederek AB'nin bölge ile bütünleşme zorunluluğu için tüm bunlar yeterli sebepleri oluşturmaktadır açıklamasında bulundu.

"Karadeniz ülkeleri komşumuz oluyor"

Bulgaristan ve Romanya'nın 1 Ocak 2007'den itibaren AB üyeliklerinin gerçekleşmesi ile birlikte Karadeniz'in AB açısından büyük önem arz edeceğini hatırlatan Steinmeier, "Karadeniz haritasına bir göz attığınız zaman göreceksiniz ki, Bulgaristan ve Romanya'nın üyeliği ile birlikte tüm Karadeniz ülkeleri AB'nin yeni komşuları olmaktadır." uyarısında bulundu. Batı yanlısı Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'la ilişkilerin geliştirilmesinin önemine işaret etti.

"Rusya'da büyük resme bakmak gerekir"

Almanya'nın önemli önceliklerinden birisinin de Rusya olacağını kaydeden Alman Bakan, Polonya'nın desteğini de alarak büyük resme bakılması gerektiğini kaydetti. AB-Rusya ilişkileri, Kasım ayı sonunda gerçekleşen Helsinki zirvesinde Polonya'nın tarım ürünleri ithalatına getirilen yasak yüzünden veto hakkını kullanması sonucu bir anlaşma imzalanamadan sona ermişti.

Almanya Dışişleri Bakanı, "Rusya'nın demokrasi ve hukukun üstünlüğü yolunda ilerlemesi AB'nin çıkarlarına uygun olandır. Bana göre var olan 'İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması' genişletilerek yeni bir temele oturtulması gerekir." değerlendirmesini yaptı.

Finlandiya Rusya'ya yoğun eleştiri yöneltmişti

AB Dönem Başkanı Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen giderayak Rusya'ya yoğun eleştiriler yöneltirken Belarus'u da 'Avrupa'nın yüz karası' olarak tanımlamıştı. Vanhanen, "Doğru söylemek gerekirse Rusya'da olanlar konusunda endişeliyiz. Rusya'nın doğru yolda ilerlediğine inanmıyorum. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve piyasa ekonomisine olan inançlarında daha kararlı olmalılar. Biz Rusya'yı otoriteryanizmin karanlık yollarında görmek istemiyoruz." eleştirilerini yöneltmişti.

Finlandiya Başbakanı Rusya'nın müttefiki Belarus'a yönelik eleştirilerinde de, "Hemen eşiğimizde bulunan Belarus, Avrupa demokrasilerinin ortasında bir kara delik, Avrupa'nın yüz karası, Avrupa bunu temizlemeli." ifadelerini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious