'Almanya'dan oğlum geliyor'a son!

'Almanya'dan oğlum geliyor'a son!.13689
  • Giriş : 04.11.2008 / 22:39:00

Yeni Borçlar Kanunu tasarısı yenilikler: "Almanya'dan çocuğum gelecek, evden çık” dönemi kapanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kiracı-ev sahibi ilişkisi konusunda önemli yenilikler getiren Borçlar Kanunu tasarısı TBMM Komisyonunda görüşülmeye başlanıyor. Tasarı, “Almanya'dan çocuğum gelecek, evden çık” dönemine de nokta koyacak. Kira artış oranı, enflasyon endeksini geçemeyecek. Konut ve iş yeri kiralarında depozito, 3 aylık kira bedelini aşamayacak. Dövizle yapılan kira kontratlarında, 5 yıldan önce artış yapılamayacak.

Kiracı-ev sahibi ilişkisi konusunda önemli yenilikler getiren Türk Borçlar Kanunu tasarısı bu hafta TBMM'de ele alınmaya başlanacak. Tasarı ev sahibi-kiracı ilişkisi konusunda önemli değişiklikler öngörüyor. 80 yıllık Borçlar kanununu tümüyle değiştiren ve 9 yıllık çalışmanın ürünü olan 649 maddelik Türkiye Borçlar Kanunu tasarısı, kiracıları ev sahiplerine karşı avantajlı duruma getirecek.

AKP Kahramanmaraş milletvekili Veysi Kaynak'ın başkanlığında çalışmalarını yürüten alt komisyon, tasarıda bazı değişiklikler de yaptı. Tasarı yarın ve Perşembe günü Meclis Adalet Komisyonunda görüşülecek. Komisyondan hızla geçmesi beklenen tasarı, TBMM Genel kurulunda da temel yasa olarak, bölümler halinde ele alınacak ve böylelikle Genel Kuruldan da daha süratli biçimde geçecek.

HANGİ YENİLİKLER GELİYOR ?

Tasarı, “Almanya'dan çocuğum gelecek, evden çık” dönemine de nokta koyacak. İşte tasarıyla birlikte kiracı lehine yapılacak düzenlemeler:

KİRA ARTIŞI VE GÜVENCE PARASI

Kira artış oranı, enflasyon (ÜFE) endeksini geçemeyecek. Konut ve iş yeri kiralarında depozito, 3 aylık kira bedelini aşamayacak. Dövizle yapılan kira kontratlarında, 5 yıldan önce artış yapılamayacak. Güvence olarak para verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı onayı olmaksızın çekilmemek üzere, para ev sahibi tarafından vadeli bir tasarruf hesabına yatırılacak.

EŞLERE ORTAK YETKİ

Aile konutu olarak kullanılmak üzere kiralanan taşınmazlarda, kira sözleşmesinin feshi, eşlerden ikisinin de onayı ile mümkün olabilecek. Eşlerden biri, tek başına sözleşmeye son veremeyecek. Kiracı, kiralanan yeri sözleşmeye uygun olarak özenle kullanacak ve komşulara gerekli saygıyı gösterecek. Aksi halde kiracının sözleşmesi iptal edilecek.

EV SAHİBİNE KİRALAMA YASAĞI

Ev sahipleri, “Ev bana lazım” ya da “Oğlum evlenecek ” diyerek, kiracıyı çıkarması halinde, ya bu sözü yerine getirecek ya da evi üç yıl geçmeden eski kiracısından başkasına kiralayamayacak. Evin inşa ve yeniden imarı amacıyla boşaltılması halinde ise, haklı bir sebep olmadan üç yıl geçmedikçe ev başkasına kiralanamayacak. Eski kiracıya kiralamada öncelik tanınacak. Ev sahibi, bu hükümlere aykırı davrandığı takdirde ise, eski kiracısına bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödeyecek. Kiracılar da ancak ev sahibinin rızası ile evde tadilat yapabilecek.

KİRACIYA DEVİR HAKKI

Kiracıya, kira ilişkisini başkasına devir hakkı tanınacak. İşyerlerine ilişkin kira uygulamalarında, kiracı işi yolunda gitmezse, dükkanı başka bir kiracıya devredebilecek. Ancak devir mal sahibinin yazılı rızası ile yapılabilecek. Bu tür devirlerde, eski kiracının taşınmazla hiçbir hukuki bağı kalmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*