Almanya'dan PKK'ya 1 tır dolusu askeri malzeme

Almanya'dan PKK'ya 1 tır dolusu askeri malzeme.16913
  • Giriş : 01.05.2008 / 12:11:00

Almanya'dan yüklenen ve Kıbrıs Rum kesimi üzerinden deniz yolu ile Mersin Limanı'na ulaşan PKK'ya ait bir TIR dolusu askeri malzeme, Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'nda ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütüne gideceği bildirilen malzemeler arasında, atış poligonları ve çeşitli askeri malzemelerin yanı sıra moral ve motivasyonu artırıcı ürünler olduğu öğrenildi.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda uzun süre tutulan askeri malzeme yüklü TIR, Genelkurmay Başkanlığı'nın görevlendirdiği uzmanlar tarafından incelendikten sonra geldiği ülkeye geri gönderildi.

Alınan bilgiye göre, 33 ACD 25 plakalı TIR, Almanya'dan Mersin'e gemilerle gelen askeri malzemeleri yükledi.

Ürdün'e gitmesi yönünde evraklarla yola çıkan TIR, Cilvegözü Sınır Kapısı'na geldiğinde durduruldu. Yapılan kontrollerde askeri malzeme olduğu fark edilen TIR, uzun süre Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bekletildi. Bu sırada yetkiler, durumu Gümrük Müsteşarlığı'na bildirdi. Gümrük Müsteşarlığı ise Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile irtibata geçti.

Genelkurmay'dan görevlendirilen uzmanlar Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki TIR dolusu askeri malzemeyi inceledi. Bu tür yüklerde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin izni bulunması gerekirken incelemelerde böyle bir iznin olmadığı ortaya çıktı.

Yükün Ürdün'e değil, PKK terör örgütüne gideceği bilgisine ulaşan uzmanlar, Cilvegözü'nden TIR'ı geri çevirdi. Bunun üzerine bir TIR dolusu askeri malzeme Almanya'ya gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious