Almanya'dan Rusya'ya çok gizli kargo

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Doğu Almanya'da Sovyet döneminden kalma nükleer tesiste bulunan 300 kg zenginleştirilmiş uranyum Rusya'ya geri taşınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Desden bölgesinin dışında yer alan Rossenderf nükleer araştırmalar merkezinde yer alan uranyumun 100 kg'nın da düşük seviyede zenginleştirildiği kaydediliyor.
Doğu Almanya'nın Komünizm döneminde Sovyetler Birliği tarafından kurulan Rossendorf nükleer araştırma merkezi 1990 yılında iki Almanya'nın birleşmesinin ardından çalışmalarını durdurmuştu.
Tesiste bulunan uranyumun taşınması Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcilerinin denetiminde ve GTRI programı çerçevesinde gerçekleşecek.
ABD ve Rusya'nın işbirliği içinde oldukları Küresel Tehlikeleri Azaltma İnsiyatifi (GTRI) olarak da bilinen programın amacı tehlikeli ve çok gizli nükleer materyallerin teröristlerin eline geçmesini engellemek. GTRI tüm dünyada gerçekleştirdiği 400'den fazla çalışmada 6 bin nükleer silah yapılabilecek hammaddeyi güvenli hale getirdiği belirtiliyor.Bir gizli kargo hikayesi de nereden geldiği belli olmayan ve İran'a gitmek için Azerbaycan'dan transit geçen bir gemiye Azerbaycan'ın birkaç yıl önce el koyması ile yaşandığı belirtiliyor. Azerbaycan'dan bugün yapılan açıklamada gizli kargoda balistik füze yapımında kullanılacak 21,7 ton hammaddenin bulunduğu kaydedildi. Azerbaycan Gümrük Komisyonu Başkanı Aydın Aliyev el konulan kargoda yer alan parçaların nükleer başlık kullanımına uygun olduğu iddiasında bulundu. Aliyev bağlantıların araştırılması için el konulan kargo ile ilgili kamuoyuna bilgi vermediklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious