Almanya'dan Suriye'ye, Iraklı mülteciler için 4 milyon

Almanya'dan Suriye'ye, Iraklı mülteciler için 4 milyon.11070
  • Giriş : 29.08.2007 / 00:31:00
  • Güncelleme : 29.08.2007 / 00:41:01

Almanya'nın, Suriye'ye, destek için 4 milyon Avro yardımda bulunacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Kalkınma Bakanı Heidemarie Wieczorek-Zeul, 3 günlük Şam ziyaretinin başında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, 1.5 milyondan fazla Iraklı mülteciye evsahipliği yapan Suriye'nin omuzundaki yükü anladıklarını kaydetti.

Alman Bakan, Suriye'ye yaptığı bu ilk ziyaretinin, ''karşı karşıya gelme değil, devletler arasındaki ilişkilerin en iyi yolu olan işbirliği'' ilkesine dayandığını söyledi ve Berlin'in, Suriye'nin AB ile bir ortaklık anlaşması imzalama önerisini de desteklediğini söyledi. Ziyaretinin amacının, Almanya'nın Suriye'ye ekonomik reform süreci ve yenilenebilir enerji konusunda destek sağlamak olduğunu da belirten Alman bakan, Esad ile Lübnan'daki siyasal krizi ve askıda olan Ortadoğu barış sürecini de ele aldıklarını dile getirdi.

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA da, Alman bakan ile Esad arasındaki görüşmenin ana gündemini 2 ülke arasında ''ekonomik ve bilimsel işbirliği'' ile Ortadoğu'daki sıkıntılı durumun oluşturduğunu duyurdu. Ajans, görüşmede, bölgede hemen ve kapsamlı barışın inşasına ihtiyaç olduğunun ele alındığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious