Almanya'dan Türkiye'ye tek cümle

Almanya'dan Türkiye'ye tek cümle.9349
  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

AB Dönem Başkanlığı'nı devralan Almanya'nın yarın Brüksel’de açıklayacağı açıklanacak 35 sayfalık Başkanlık çalışma programında Türkiye ile ilgili tek cümleye yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılın başında AB başkanlığını üstlenecek Almanya tarafından hazırlanan Başkanlık çalışma programında Türkiye’ye bir tek cümle ayrıldı. Tek cümlede müzakerelere “temkinli” destek verilirken bunun yükümlülüklerinin yerine getirilmesine bağlı olduğu belirtildi.

Almanya, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren üstlenmeye hazırlandığı AB Dönem Başkanlığı için bir çalışma planı hazırladı. Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier tarafından yarın Brüksel’de açıklanacak 35 sayfalık çalışma programındaki Türkiye cümlesi, “Türkiye ile müzakerelere temkinli destek” olarak yorumlandı.

ABHaber’e göre, Almanya planında Türkiye ile müzakerelerin sürmesine “temkinli” destek verirken, bunun yükümlülüklerin yerine getirilmesine bağlı olduğunun altını çizdi. Programda “AB’nin genişlemesi ve Avrupa güvenlik ve istikrar alanının genişletilmesi” başlığı altında yer verilen söz konusu cümle şöyle:

“2006 Aralık ayı AB Zirvesi (Avrupa Birliği Konseyi) kararları doğrultusunda Almanya Dönem Başkanlığı, AB’nin hazmetme kapasitesini dikkate alarak Genişleme sürecini devam ettirecektir. Almanya, Türkiye ve Hırvatistan ile katılım müzakerelerine, bu adayların yükümlülüklerini yerine getirmeleri doğrultusunda devam edecektir.”

İZOLASYONLARI KALDIRMA SÖZÜ YOK

AB kaynaklarına göre Türkiye açısından bu yükümlülük Kıbrıs konusunda limanların açılmasını içeriyor. Almanya Dönem Başkanlığı Kıbrıs konusunda başkanlık programında fazla ayrıntıya girmekten kaçınırken, Kuzey Kıbrıs’a izolasyonların kaldırılması konusunda da bir taahhütte bulunmuyor. Ancak Alman diplomatik kaynaklara göre, hem Kuzey Kıbrıs’a verilen sözlerin tutulması, hem de BM barış sürecinin canlandırılması Almanya’nın pratikteki öncelikleri arasında yer alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious