Almanya'nın, Hitler özlemi artıyor

Almanya'nın, Hitler özlemi artıyor.10802
  • Giriş : 28.11.2008 / 15:20:00
  • Güncelleme : 28.11.2008 / 15:22:16

Almanya'nın Leipzig Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Almanların yaklaşık beşte birinin yabancı düşmanlığıyla ilgili açıklamaları onayladığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya genelinde 11.600 kişinin katıldığı araştırmada, halkın yaklaşık beşte birinin ve Berlin'i çevreleyen Brandenburg eyaletinde de her üç kişiden birinin yabancı düşmanı görüşlere sahip olduğu belirtildi.

Araştırmaya göre, her 11 Almandan birinin Yahudilere karşı ön yargılı olduğu Bavyera eyaletinde halkın yüzde 16,6'sının, Baden-Württemberg eyaletinde yüzde 13,3'ünün, Thüringen eyaletinde de yüzde 12,9'unun Yahudi düşmanı düşüncelere sahip olduğu kaydedildi.

Almanların yüzde 18'i ''Toplumda Yahudilerin etkisinin çok fazla olduğu'' görüşünü savunurken, yüzde 15'i de Yahudilerin hedeflerine ulaşmak için ''numaralar yaptığını'' söylediği, yaklaşık yüzde 15'inin de ''Yahudilerin kendilerine özgü adetleri var, bize uymuyorlar'' şeklinde düşündükleri belirtildi.

Araştırmayı yapan Leipzig Üniversitesi görevlileri Elmar Braehler ve Oliver Decker, daha önceki araştırmalara göre yabancı düşmanlığında çok az da olsa gerileme görüldüğünü, bunun çeşitli projelerden kaynaklanmış olabileceğini ifade ederek, ekonomik havanın olumsuz yönde değişmesinin siyasi görüşler için de olumsuz sonuçlar doğurabileceği yönünde uyarıda bulundular.

Alman Yeşiller Partisi'nin aşırı sağcılara karşı mücadelede strateji uzmanı olan Monika Lazer, bu konuda yaptığı yazılı açıklamada, yabancı düşmanı görüşlerin Almanya'daki barışçı yaşamı tehdit ettiğini belirterek, ''Göç ülkesinde yaşıyoruz. Çeşitliliği bir zenginlik olarak algılamamız lazım'' ifadesini kullandı.

Ülke çapında bazı kişilerin aşırı sağcı tutumlarına karşı çıktıklarını, ancak Almanya'nın doğu ve batısındaki bazı bölgelerde yabancı ve Yahudi düşmanlığıyla, şovenizm ve diktatörlüğün onaylanmasının en yüksek seviyelere ulaştığını belirten Lazer, aşırı sağcıların sadece belirli bölgelerde bir sorunmuş gibi gösterilmelerinin de yanlış olacağını kaydetti.

Lazer, aşırı sağcılara karşı daha çok proje yapılması ve bu projelerin maddi olarak desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*