Almanya'nın konserine ilgi yok

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Avrupa Birliği'nin 50'nci yaş günü nedeniyle Almanya'da yapılan kutlamalara davet edilmeyen Türk yetkililer, Ankara'da Almanya Büyükelçiliği davetene katılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Birliği'nin kuruluşu olarak kabul edilen Roma Anlaşması'nın 50'nci yılı bütün Avrupa'da kutlanırken, gözler AB Dönem Başkanı Almanya tarafından yapılan etkinliklere çevrildi. Avrupa Birliği üyesi ülkeler Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelirken, daha önce yapılan benzer etkinliklerin aksine bu kez Türkiye'nin davet edilmemesi Ankara'da hayal kırıklığı yaratmıştı.

Berlin'e davet edilmeyip Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenen etkinliğe davet edilen Türk yetkililer ise söz konusu davete katılmadı.

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın seslendirdiği Ludwig Van Beethoven'ın 9'ncu Senfonisi, Kültür Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu ve Almanya'dan gelen solistlerin hazır bulunduğu Roma Anlaşması'nın 50'nci Yıldönümü Konseri'ne Türk yetkililer ilgi göstermedi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, bazı Türk yetkilileri davet ettiklerini belirtirken, yetkilerin konsere gelmemesini ise bir protesto olarak görmediklerini söyledi.

Öte yandan Cuntz, konser öncesinde Türkçe olarak yaptığı konuşmasında "Roma Anlaşması yakın tarihimizin en başarılı projelerinden Avrupa Birliği'nin kuruluş belgesidir" dedi. Cuntz, söz konusu Anlaşmanın AB ile tam üyelik müzakerelerine başlayan Türkiye için de önemli olduğunu ifade etti.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi, Türkiye'nin de Avrupa'nın bir parçası olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious