Almanya'nın arabuluculuğuna 'evet'

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

İsrail Hizbullah ile 2004'teki rehine takasına arabuluculuk eden Almanya'nın yine aktif olmasından memnuniyet duyacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail, Hizbullah tarafından kaçırılan 2 askerinin kurtarılması için Almanya'nın yapacağı her türlü yardımı memnuniyetle karşılayacağını bildirdi, ancak tutuklu takasına yanaşmayacağını da belirtti.
Almanya'nın ZCF televizyonuna konuşan İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, "Alman yetkililer daha önce rehinelerin serbest bırakılması olaylarında yapıcı bir rol üstlenmişlerdi. Alman yetkililer şimdi de bu konuda aktif alabilir" açıklamasını yaptı.

Bu arada İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Mark Regev rehin alınan askerlerin sağlık durumları ile ilgili bilgi almaya çalıştıklarını açıkladı. Regev de askerlere karşılık tutuklu takasını düşünmediklerini ifade etti.

Hizbullah'ın 2000 yılında öldürdüğü üç İsrail askerinin cesedini ve bir İsrailli iş adamını rehin almış, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Alman istihbarat yetkililerinin arabuluculuğuyla 420 mahkum karşılığında İsrailli askerlerin cesetleri ve İsrailli iş adamı 2004 Ocak'ında İsrail'e teslim edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious