Almanya'nın çehresini değişti

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

2006 Dünya Futbol Şampiyonasının ev sahibi Almanya katılımcı ülkelerden tam not aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya'da dünya kupasıyla birlikte yakalanan havanın devam edip etmeyeceği tartışmaları sürerken, ülkenin dünyadaki fotoğrafı değişmeye başladı. Kupa öncesi ırkçı saldırılarla, yabancıların giremeyeceği "kurtarılmış bölge" tartışmalarıyla dünya basınında yer alan Almanya, kupayla birlikte bu tür negatif görüntülerden kurtularak daha olumlu bir imaj kazandı. Yabancı basın, Almanya'da kupayla birlikte pek çok şeyin değiştiği kanaatinde. Fakat farklı düşünenler de var.

Rusya'nın önemli gazetelerinden İzvestiya, kupayı değerlendirdiği dünkü sayısında "Almanya sadece bir ay içinde ön yargıları yıktı. Almanlar, kupadan önce sıkıcı ev sahipleri, kapalı toplum ve misafir sevmez olarak tanınıyordu" ifadelerine yer verdi.

İspanya'nın El Pais gazetesi "Almanya bu kez kibirli değildi."derken, İtalyanların Gazzetta dello Sport'u "Almanya, millet olarak dünya şampiyonluğunu mükemmel organizasyonu ve kupa coşkusuyla aldı."yorumunu yaptı.

Hollanda gazetelerinden Volkskrant da coşku ve mükemmeliyete dikkat çekerek, bu iki kavramın ev sahibi Almanya'ya en fazla yakışan kelimeler olduğunu belirtti. Volkskrant, özellikle oyun alanları çevresindeki organizasyonları çok başarılı bulduğunu ve güvenliğin de tam olarak sağlandığını vurguladı.

Fransız Liberation gazetesi kupadan önce konuşulanlara işaret etti. Gazete, "Neonazilerden, holiganlardan veya her köşe başında zencileri döven aşırı sağcılardan bahsediliyordu. Fakat bizim sevindiğimiz şeylere sadece bu kesimler üzüldü."dedi.

Almanya'nın komşusu İsviçre'nin günlük gazetelerinden Tages-Anzeiger, "Bu şampiyona bizde bazı şeyleri yeniden uyandırdı. Pek çok sevinci ve üzüntüyü birlikte yaşayabileceğimizi hatırlattı."diyerek "biz duygusuna ve kolektif şuura" işaret etti.

İngiliz Independent gazetesi ise, başyazısında dünya kupasından asıl kazançlı çıkanın Almanya olduğu görüşünü dile getirdi. Gazete, "Organizasyon detaycılığıyla tanınan bir ülkeden beklenebilecek şekilde örnek nitelikteydi. Beklenmeyen ise Almanların konuklarına gösterdikleri misafirperverlik ve kendi takımlarına utanıp çekinmeden destek verebilmeleriydi. Birleşik Berlin'in Olimpiyat Stadı'nda oynanan final ise tarihten miras pek çok çirkin hatırayı tamamen yok etti."dedi.

Kupayla birlikte Almanya'da oluşan "yeni vatanseverlik" dalgası Roma merkezi İtalyan gazetesi Repubblica'nın da dikkatini çekti. Repubblica, Almanya'nın Nasyonal Sosyalizm dönemine atıfta bulunarak, geçmişin unutulmaması gerektiğini kaydetti. İtalyan gazetesi; "Alman taraftar kitleleri çok disiplinli hareket ediyorlardı. Sanki uzaktan kumandayla yönlendiriliyormuş gibi. Buradaki asıl korku, bu kumandanın kimin elinde olduğudur."cümleleriyle Alman gençlerinin yanlış yönlendirilmemesi gerektiğine işaret etti.

"Ne kaldı? Kalan ne?" diyerek başlayan Avusturya'nın Kronenzeitung gazetesi karamsar olanlardan. Gazete, Almanya'ya dünya kupasıyla gelen şenlik havasının kupadan hemen sonra yerini gündelik sıkıntılara bırakacağı tahmininde bulundu. "Almanya kupadan önceki hali neyse, şimdi yine ona dönecek. Ülke, dostlarına misafirliğe gelenler yerine tekrar pek çok yabancının yaşadığı bir yere dönüşecek. Kupayla birlikte kazanılan büyük gelir unutulacak ve yerini katma değer vergisinin yükseltilmesi tartışmalarına bırakacak."diyen Kronenzeitung, Almanya'da kupadan sonra fazla bir şeyin değişmeyeceğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious