Almanya'ya vize sorunu çözüldü

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), ticareti olumsuz yönde etkileyen Türkiye ve Almanya arasındaki vize sorununun çözüldüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

UND’den yapılan yazılı açıklamada, 2006 yılı sonunda oturum süresi “6 ayda 45 gün”e indirilen Schengen vize süresinin, artık yıllık olarak temin edilebileceği ve oturum süresinin 6 ayda 90 gün, bir yılda da 180 gün olarak uygulanacağı kaydedildi. Sorunun, Türk hükümeti, sivil toplum örgütleri ve UND’nin ciddi çalışmaları sonucu Alman hükümetinin sağduyusuyla çözüldüğü belirtilen açıklamada, Alman hükümetinin durumu bir kez daha değerlendirdiği ve sıkıntı yaratan uygulamadan vazgeçildiği ifade edildi.

REKABET BİR ADIM DAHA EŞİTLENDİ

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye-Almanya arasındaki ticari dengelerin bozulmasına da neden olabilecek olan uygulamanın değiştirilmesiyle, Türk nakliyecilerinin Avrupalı meslektaşlarıyla rekabeti de bir adım daha eşitlenmiş oldu. Bu uygulamanın AB ile Türkiye arasındaki mesafeyi de kısaltacağını düşünüyoruz. Sektörümüz için doğruyu bulma adına bu konuda bizleri yalnız bırakmayan, başta Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan olmak üzere, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, TOBB, TİM ve İTO’ya çözüme yönelik katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bunun yanında konuya ivedilikle eğilen Alman hükümetine de teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious