Almanya'yı Türkler omuzlayacak

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Alman Bakan Armin Laschet Almanya'nın geleceği ve göçmenlerin konumu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da ilk Uyum Bakanı olduğunu vurgulayan Armin Laschet, uyum çalışmalarının NRW eyaleti dışında da büyük ilgi odağı olduğunu belirtti. Entegrasyonun gelecek dönemlerde önemli noktalardan biri olacağını belirten Laschet "Özellikle Alman toplumunun göçmen insanlara ihtiyaçı olduğu ve bunu kabullenmesi gerekmektedir. Alman toplumu her geçen yıl yaşlandığından göçmenlerin Almanya'ya zarar yerine çok daha faydalar sağlayacaktır." dedi.

Almanya'da Entegrasyon çalışmalarını daha önce Kiliselerin ve Sendikaların yaptığını belirten Laschet, şu anda ise toplumun büyük bir bölümünün Entegrasyon faaliyetlerinde bulunması gerektiğini söyledi. Laschet "Almanya'nın 20 yıl sonrasını ve bu toplumu düşünmeliyiz. Bende 20 sene sonra 65 yaşına gireceğim. O zaman Almanya'da yaşlılar toplumda en fazla kesimi oluşturacak. Yirmi yıl sonra Almanya'da kim çalışacak? Bu ülkeyi kim taşıyacak? İleriki yıllarda Gayri Safi Milli Hâsılayı göçmen çocukları omuzlayacak. Bu göçmenler ya Sovyetler Birliğinden gelenler olacak ya da burada doğan göçmenlerin çocukları olacaktır. Bunu göçmen tarihi diye adlandırabiliriz. Bakanlığın hedefi burada Almanya'da doğan göçme çocuklarıdır." açıklamasını yaptı. Bakan Laschet, göçmenlerin geçmişi değilde göçmenlerin arka planı demek daha doğru olacağının altını çizdi.

Almanya'da Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletindeki uyum çalışmalarının model olarak bütün Almanya'ya örnek olacağını belirten Laschet, Deutsche Welle (DW) ile uyum konusunda bakanlık olarak birlikte çalışacağını ifade etti. NRW Eyaltinde yabancı oranın çok olması ve DW'ile birlikte çalışmanın uyuma katkı sağlayacağını söyledi.

Göçmelerin kendi ülkelerine yatırımları çok fazla

Almanya'da yaşayan göçmenlerin kendi ülkelerine yaptıkları yatırımların ve yardımların normal yollardan yapılan yatırımlardan ve gelişim politikalarından çok daha fazla olduğunu belirten Bakan Laschet, sadece finansal konularda değil bilgi akışının da kendi ülkelerine taşınması normal düzeyin çok üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Laschet Almanya'nın artık değişken bir göçmen sistemi geliştirmesinin zamanın geldiğini ifade etti.

DW'yi ziyaret eden Bakan Laschet, Türkçe bölümünü de gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyaret sonrasında Türk ve Alman basınından gelen gazetecilerle basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında Alman gazeteciler Bakan Laschet'e İslam din dersleri ve islam konusu hakkında sorular sordular. İslam toplumunu temsilen bir muhataplarının olmadığını belirten Laschet, İslam kuruluşları kendi içinde ortak bir sözcü seçemediklerini ifade etti. Eyalette 130 okulda islam din derslerinin uygulandığını belirten Laschet, her isteyenin İslam dersi veremeyeceğin söyledi. Almanya'da İslam din derslerinin verilebilmesi için Anayasaya aykırı olmaycak bir şekilde, Alman dilinde, Alman okulunun kontrolünde ve Almanya'da yetişmiş Almanca bilen öğretmenler tarafından verilebileceğini açıkladı.

Almanya'da İslam derslerinde yeni bir proje

Köln ve Duisburg illerinde iki okulda din dersi konusunda yeni bir uygulama başladı. Bu illerde islami cemaatlar ve çeşitli din kuruluşları merkez bir camii de biraraya gelerek istişare ile anlatılacak olan İslam din dersi konularını tespit edilerek İslam derslerine başlanacağı Bakan Laschet tarafından açıklandı. Yapılan bu çalışma örnek olarak hazırlandığını ve uygulama başarılı olursa diğer şehirlerde de uygulanacak.

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan İslam konferansı, devletle İslam cemaatlerinin birlikte çalışabileceğini gösteren bir konferans olacağını belirten Laschet, İslam toplumu ile diyalog kurulacağını ifade etti. Laschet bu projeye Fedaral İçişleri Bakanının da sahip çıkmasına saygı duyduğunu belirtti.

Almanya'da son aylarda tren istasyonlarında gerçekleşen bombalamaların Türklerle bir ilişkisi olmadığını belirten Laschet, DİTİB'in her zaman bu konuda açıklama yapmasını da anlamadığını söyledi. Her terör olayında Müslümanların çıkıp açıklama yapmasının uygun görmediğini belirten Laschet, "Hiristiyan dünyasında da olan terör olaylarında biz açıklama yapma ihtiyacı hissetmiyoruz. Son olaylarda Almanya bu olay bütün müslümanlara mal etmedi." açıklamasını yaptı. Bakan Laschet görüşme esnasında Almanya'daki Türk toplumunu izlemek için Zaman gazetesini de takip ettiğini söyledi. Bakan Laschet DW kurumunu, DW Türkçe Bölüm Şefi Baha Güngör ile birlikte gezerek ziyaret sonrasında canlı yayına konuk oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious