Almaya'dan Türklere vize kolaylığı

Almaya'dan Türklere vize kolaylığı.13129
  • Giriş : 14.05.2009 / 16:44:00

Almanya tarafından Türklere vize uygulaması yapılmacak meslek grupları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Adalet Divanı"nın (EuGH) aldığı karar Almanya"yı, Türk vatandaşlarına uygulanan vize yönetmeliğini yumuşatmaya yönlendirdi.
Alman İçişleri Bakanlığı"nın Perşembe günü onayladığına göre, bundan böyle kamyon şoförlerinden vize istenmeyecek.

İçişleri Bakanlığı"nın "kendi içinde aldığı" bir kararla diğer profesyonel sürücülere, montaj işçilerine, sporculara ve ticari kaygı güden sanatçılara da artık vize uygulanmaması pek yakında yürürlüğe girecek.

Bakanlığın bildirdiğine göre, Avrupa Adalet Divanı"nın aldığı karar Avrupa Birliği (AB) kapsamında ne şekilde uygulamaya geçirilebileceği üzerine görüşmeler yapılıyor. Hedefi Almanya olan kamyon şoförleri vizeden muaf tutulsalar bile pratikte "Schengen Vizesi" almak zorunda kalacak. Bunun da sebebi kamyoncuların karayoluyla Türkiye"den Almanya"ya ulaşmak için başka AB ülkelerinden geçmek zorunda kalmaları. AB ülkeleri bu sorunlara çözüm üretmek üzere kendi aralarında görüşmelerini sürdürüyor.

Avrupa Adalet Divanı, bu yılın Şubat ayında iki Türk kamyon sürücüsünün Alman vize uygulamalarına karşı açtığı davayı haklı bulmuştu. Divan hakimleri, özellikle sürekli tekrarlanan para ve zaman kayıplarından dolayı zorunlu sınırlı vize uygulamasının, kişi

ve kuruluşların hizmet sağlama serbestisini ciddi biçimde kısıtladığına kanaat getirmişti.

Avrupa Adalet Divanı, bu yılın Şubat ayında almış olduğu kararı,eski adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ve Türkiye arasında1963"te imzalanan Ortaklık Anlaşması"nı tamamlar nitelikte olan ve 1.1.1973 tarihinde yürürlüğe giren Katma Protokol"ün içeriğiyle gerekçelendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*