Alo! Aragones.. Orada mısın?

Alo! Aragones.. Orada mısın?.12200
  • Giriş : 01.10.2008 / 14:13:00
  • Güncelleme : 01.10.2008 / 14:16:47

Birileri acilen sinyor Aragones"e Fenerbahçe tarihini ve yapısını anlatması gerekiyor: Bu camianın sabır katsayısı çok yüksek değil!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Herhalde Fenerbahçe taraftarı olmayan biri onuncu dakikada kanalı değiştirmişti. Şampiyonlar Ligi düzeyinde böylesine ızdırap dolu bir doksan dakikaya daha ender şahit oluruz sanırım. Rakip Dinamo Kiev İstanbul"a bir puan hedefiyle gelmiş, arada bir de gol sıkıştırsam 'oh ne ala!' diye düşünüyor. Bu stratejisini de maç boyunca başarıyla uyguladı Ukrayna temsilcisi.

Peki Fenerbahçe ne yaptı?

İşte bu soruya verilecek yanıt koskoca bir sıfır olur. Zaten bu orta saha yapısı ile istediklerini yapması mümkün değil Fenerbahçe"nin. Maldonado, Selçuk ve Emre"nin toplam yaptığı işi bir kişi yapar normalde. Ağır aksak hücuma çıkmalar, sözüm ona kademe müdahaleleri ve sürekli rakibe giden paslar tribünleri de oyundan kopardı iyice. Bu üç oyuncudan organizasyon çıkmayınca Alex de top almak için geriye gelmeye başladı, bu durumda da Guiza ileride yalnızlığa terk edelmiş oldu. Böylesi bir tabloda gol atmak da ancak mücizelere bağlanıyor Sarı Kanaryalar için.

Aragones"in sahaya sürdüğü sistemin başarılı olması için iki bek Gokhan ve Roberto Carlos"un ofansif sayısız bindirme yapması ve bunlarda başarılı olmaları gerekir.

Gelin görün ki, Kanarya tek kanatla uçmaya gayret ediyor. Fenerbahçe"nin sol kanadı adeta felç olmuş durumda. Diyelim ki; eldeki kadroda Roberto Carlos"un alternatifi yok? Peki ya onun önünde ona destek verecek sistem ve oyuncu yapısı? Madem tek kişiyle savunamıyoruz, kanada Uğur Boral takviyesi yapılamaz mıydı? Daha doğrusu bu takviye neden 85.dakikada yapılır.

Dinamo Kiev maçı bir şeyi daha tüm çıplaklığıyla göz önüne serdi. O da bu takımın güçsüz olduğu. Anlamakta güçlük çektiğim Aragones gibi sistem konusunda inatçı bir teknik direktörün, sistemin en temel uygulayıcılarında Emre, Roberto Carlos ve Gökhan"ı maça bir türlü hazırlayamaması. Hoş takımın geri kalanının da maça hazır bir tarafı yok. Kanatlar çalışmıyor, ortadan en ufak bir organizasyon çıkmıyor, defans her an hata yapma sinyalleri veriyor.

Anlayamadığım bir diğer konu da bu yürümeye mecali olmayan takımı seyreden bir teknik direktörün müdahele için 75.dakikayı beklemesi. O da Alex"in oyuna devam edemeyecek olması nedeniyle gerçekleşen bir değişiklik. Zaten Fenerbahçe"nin Şampiyonlar Liginde kurtarıcısı Burak Yılmaz ise takımın içinde bulunduğu travmatik durum apaçık ortada...

Fenerbahçe"liler maalesef geçen yılki rüyanın devamını göremeyecekler sanırım. Artık yeni bir yola girmiş durumdalar. Buradan başarılı çıkmak için her şeyden önce Aragones"in sistemine oyuncular ayak uydurması gerekiyor. Öte yandan birileri sinyor Aragones"e Fenerbahçe tarihini ve camia yapısını anlatması gerekir. Bu camianın sabır katsayısı çok yüksek değildir ve kaybetmeyi kanıtsamış bir kadroya tahammülü tarihinde hiç olmamıştır. O nedenle bir an önce oyuncuları güçlendirmeli ve daha da önemlisi onlara özgüvenlerini geri vermelidir.

Aksi takdirde ortaya bu tatsız tuzsuz, futbola benzer şeyi tüm yıl seyretmek zorunda kalıcağız.

HÜRHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*