Alo Fetva hattına ilgi yoğun

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Erzincan Müftüsü Nuri Mustafa Uçar, ramazan ayının başlaması sebebiyle Alo Fetva hattını arayan insan sayısında büyük artış olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca kurulan Alo Fetva Hattı'nın ramazan ayından önce de sürekli açık olduğunu kaydeden Uçar, "Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yapılan ibadetlerde de büyük artış oluyor. Tabii bu durumda da insanlar namaz, oruç, zekat gibi merak ettikleri şeyleri soruyorlar. Biz de uzman arkadaşlarımızla birlikte bu sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Ramazan ayında bu şekilde arayanların sayısında ramazan öncesine göre Alo Fetva hattında büyük oranda artış yaşanmakta." açıklamasında bulundu.

İl Müftülüğü bünyesinde kurdukları Fetva Kurulu tarafından gelen sorulara cevap verildiğini ve bu kurulda 3 erkek 2 bayan görevlinin bulunduğunu belirten Müftü Uçar, Alo Fetva hattında geçen yıllara oranla bu yıl ki soruların daha ilmi olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Uçar, soruların büyük çoğunluğunu oruç, namaz ve zekat için arayanların oluşturduğunu belirterek, Alo Fetva hattında 24 saat hizmet vermek için işyeri telefon numaraları dışında ev ve cep telefonlarını da bıraktıklarını ve vatandaşların buralardan vatandaşların kendilerine ulaştıklarını vurguladı. Gelen telefonlara bizzat kendisinin cevap verdiğini ve kendisinin bulunmadığı zamanlarda ise Fetva Kurulu'ndan diğer arkadaşların cevaplandırdığını belirten Müftü Uçar, "Bayanların bize sormaya çekindiği soruları kurulda bulunan bayanlara, doktorları ilgilendiren sorular olduğunda da sağlık uzmanlarına yönlendirerek vatandaşların her konuda sağlıklı bir bilgi almalarını hedefliyoruz." diye konuştu.

Müftü Uçar, vatandaşların 214 17 48 ve 223 07 00 nolu telefonlardan arayarak, din konusunda her türlü soruları sorabileceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious