'Alo Uyuşturucu' hattı kuruluyor

'Alo Uyuşturucu' hattı kuruluyor.10803
  • Giriş : 12.07.2008 / 08:15:00

Madde bağımlılığıyla mücadele çerçevesinde 'Alo Uyuşturucu' hattı kuruluyor. Uyuşturucu batağına saplananlara yönelik oluşturulan sistem, aileleri konuyla ilgili bilgilendirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, tedavi konusunda yönlendirici hizmet verecek uyuşturucu hattında psikolojik danışmanların görev yapacağını söyledi. Komisyonun yürüttüğü proje çerçevesinde yeni Alkol ve Madde Bağımlılığı Eğitim Tedavi Merkezlerinin (AMATEM) kurulacağını açıklayan Ünüvar, "En çok madde kullanımının görüldüğü Diyarbakır, Van ve Gaziantep'e kurulacak bu merkezlerle kısa sürede tedavinin önü açılacak." dedi.

Komisyon Başkanı Adana milletvekili Necdet Ünüvar, Türkiye'nin uyuşturucu madde trafiğinde merkez konumunda bulunduğunu belirtirken, Anadolu'da yakalanan uyuşturucu madde miktarının 27 AB ülkesinin toplamından fazla olduğunu vurguladı. Ünüvar, bu tehlikeye karşı toplumsal duyarlılığın artırılması gerektiğini ifade etti. Türkiye'de uyuşturucu konusunda kayıt eksiği olduğuna değinen Komisyon Başkanı, hastane, hapishane ilişkisinden bağımlı sayısını çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti. Ünüvar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda yapacağı çalışmayla uyuşturucuya gençlerin ne zaman, nerede, nasıl başladığını belirleyeceğini anlatırken, Sağlık Bakanlığı'nın da kuracağı sağlık kampüslerine uyuşturucuyla ilgili merkezler yapılacağı bilgisini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*