Alo vekilim, beni duyuyor musun?

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Alo vekilim, beni duyuyor musun? Lütfen TMK'dan vazgeç!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır Barosu'nun, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) Tasarısı'nın Meclis'ten geçmesini engellemek için bugün başlattığı "Alo vekilim, beni duyuyor musun? Lütfen bu işten vazgeç" kampanyası kapsamında Diyarbakır milletvekilleri basın toplantısı sırasında telefonla arandı.
Meclis Adalet Komisyonu'nda bugün görüşülecek olan TMK Tasarısı'nın kabul edilmemesi için Diyarbakır'da "Düşünce Suçuna Karşı Girişim" adı altında, toplu telefon açma kampanyası düzenlendi.

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyeleri TMK'nın geri çekilmesi için başlatılan ""Alo vekilim, beni duyuyor musun? Lütfen bu işten vazgeç" kampanyasına katılarak Diyarbakır milletvekillerine TMK'ya karşı oy kullanmaları çağrısında bulundu.

Diyarbakır Barosu Eğitim Merkezi'nde Diyarbakır milletvekillerini tek tek telefonla arayan Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu ve yöneticiler TMK'nın hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı içeriğini hatırlatarak bu yasaya karşı oy vermelerini ve çaba göstermelerini istedi.

Baro Başkanı Tanrıkulu'nun aradığı vekillerden Osman Aslan ve İhsan Arslan'a ulaşamadı. Telefona cevap veren Diyarbakırlı vekillerden Aziz Akgül'e , TMK ile ilgili hazırladıkları raporla milletvekilini bilgilendiren Tanrıkulu "Bu yasanın herkes için zararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle bu yasanın meclisten çıkmaması için çalışmanızı ve oy vermenizi istiyoruz" dedi.

Akgül ise Diyarbakır Barosu'nun raporunu Adalet Bakanı'na ileteceği sözünü verdi.

Baro Başkan Yardımcısı Tahir Elçi de milletvekili Fehmi Uyanık ile görüştü. Milletvekili Uyanık, rahatsızlığından dolayı hastanede olduğunu ancak bu yasaya baştan beri karşı olduğunu ve mecliste çıkmaması için mücadele ettiğini belirtti.

Baro Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Meral Beştaş'ın görüştüğü milletvekili Cavit Torun, "İnşallah geçmez. Diyarbakır Barosu'nun TMK ile ilgili görüşlerini biliyor ve diğer illerin milletvekilline de anlatıyorum. Bakalım hep birlikte gireceğiz" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'ın CHP'li milletvekili Mesut Değer ise, kendisinin de bu yasanın meclisten geçmemesi için azami bir çaba ve çalışma yürüttüğünü kaydetti.

Milletvekilleriyle baro yönetimi arasında ilginç diyaloglar geçti. Türkiye genelinde yapılacak kampanya kapsamında milletvekilleri telefonla aranarak, "Alo vekilim, beni duyuyor musun? Lütfen bu işten vazgeç" mesajı verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious