Alsancak'da haraç çetesi çökertildi

Alsancak'da haraç çetesi çökertildi.8556
  • Giriş : 02.03.2009 / 11:32:00

İzmir'in Alsancak semtinde, suç örgütü kurarak, haraç aldıkları, iş yerlerini zorla ele geçirdikleri, çek ve senet tahsilatı yaptıkları ileri sürülen gruba yönelik operasyonda 9'u kardeş 21 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Alsancak'taki esnafın şikayetleri üzerine, çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları ileri sürülen gruba yönelik takip başlattı.

Yaklaşık 9 ay süren takibin ardından, önceki gün, eş zamanlı olarak İzmir ve İstanbul'da ''Ararat'' adıyla operasyon başlatan ekipler, grubun elebaşı olduğu ileri sürülen kardeşler Ö.D. ve S.D'nin de aralarında yer aldığı 21 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların 7'sinin Ö.D. ve S.D'nin kardeşi olduğu belirtildi.

Zanlıların ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda 7 tabanca, 1 av tüfeği, çok sayıda çek ve senedin ele geçirildiği öğrenildi.

Zanlıların, eğlence yerlerini işletenler başta olmak üzere bölgedeki esnafı baskı ve tehditle sindirmeye çalıştığı, esnafın alkol alışverişini Alsancak'ta kendilerine ait büfeden yapmaya zorladığı, bazı iş yerlerini ele geçirdiği, çek ve senet tahsilatı yaptığı, iş yeri basma, adam yaralama ve darp olaylarına karıştığı kaydedildi.

Gözaltındaki biri kadın 21 kişi, sorgularının ardından ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'', ''Örgüte yönetici ve üye olmak'', ''Örgüt adına faaliyetlerde bulunmak'', ''Tehdit'' ve ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet'' suçlamalarıyla İzmir Adliyesine sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*