Alt sınır aylığı yüzde 35

Alt sınır aylığı yüzde 35.36434
  • Giriş : 03.04.2008 / 21:15:00

TBMM'de, sosyal taraflarla varılan uzlaşma doğrultusunda yüzde 35 olan alt sınır aylığının evli veya çocuklu olanlarda yüzde 40'a çıkartılmasını içeren önerge, ''karışıklık'' nedeniyle kabul edilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulunda, temel yasa olarak görüşülen sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunda değişiklik öngören tasarının 31-60. maddelerinin yer aldığı 2 bölümün görüşülmesine devam edildi.

Tasarının alt sınır aylıklarını düzenleyen 35. maddesiyle ilgili AK Parti, CHP, MHP, DTP ve DSP'li milletvekilleri değişiklik önergeleri verdi. AK Parti'nin, sosyal taraflarla varılan uzlaşma çerçevesinde yüzde 35 olan alt sınır aylığının evli veya çocuklu olanlarda yüzde 40'a çıkartılmasını sağlayan önergenin oylanması sırasında MHP'li 20 milletvekili tarafından yoklama istendi.

Elektronik cihazla yapılan yoklamanın ardından Başkanvekili Nevzat Pakdil, önergeyi oylamaya sundu. Oylamada, önergenin muhalefet tarafından verildiğini düşünen AK Parti'li milletvekilleri ret oyu kullandı.

Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir karışıklık olduğunu ifade ederek, muhalefet milletvekillerine, ''Asgari aylıklarla ilgili sosyal taraflarla mutabakat sağlandı. Kabul edilmeyen önergede evli veya çocuklu olanlarla ilgili yüzde 5'lik bir artış sağlanıyordu. Çalışanların aleyhine bir önerge kabul edilmedi'' siteminde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious