Altan: Komutanları meclise sokmayın

Altan: Komutanları meclise sokmayın.11815
  • Giriş : 03.10.2008 / 15:30:00

Taraf Yazarı Ahmet Altan dünkü yazısında TBMM açılışına gelmeyen TSK üst kademesine ateş püskürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sizi bilmem ama ben sıkıldım. Benim gibi birçok insanın da sıkıldığını sanıyorum. Nedir bu generallerle yüksek yargıçların nezaketten uzak kaprisleri? Meclis'in açılışını boykot ediyorlar. Onların aldıkları maaşları bile o Meclis belirliyor. Onların tepesinde bulundukları kurumların yasalarını bile o Meclis yapıyor. Neymiş? Askerler, DTP'lilerden hoşlanmıyormuş. O insanlar bu halkın oylarıyla o Meclis'e gelmişler. Bu halkın iradesinin somut yansıması olan Meclis'in üyeleri onlar. Askerler, onlara saygı göstermek “zorunda”. Bizim generaller, o parlamenterlere oy vermiş yaklaşık iki milyon insanı yok sayıyorlar. İki milyon kişiyi silip atabiliyorlar.

Niye? Öyle işte. Canları istemiyormuş. Yargıçların neyi boykot ettiğini ise Allah bilir. Onlar da AKP'yi boykot ediyor herhalde. Ya da 12 Eylül'de ve 28 Şubat'ta yaptıkları gibi körü körüne generallerin peşine takılıp, onların dediğini yapıyorlar.

Halkın meclisini boykot etme cüretkârlığını gösteren generallerimizle yargıçlarımız var. Disiplinli ciddi devlet diye, buna demezsiniz de neye dersiniz? Bu insanlarla bu ülke, bir devlet oluşturmaya çalışıyor. Böylesine disiplinsiz, saygısız, başıbozuk insanlardan belki bir aşiret olur ama bir devlet olmaz. Siz şimdi inanmayacaksınız ama yemin ederim devlet ciddi bir şeydir. Başka ülkelere bakarsanız ne kadar “ciddi” olduğunu görürsünüz. Bizdeki devlet de böyle bir şey işte. Meclis'i boykot eden generallerle yargıçlar. Tamam, bu adamların ne halka, ne bu halkın iradesine, ne de devlete saygısı yok ama tek suçlu da bu adamlar değil. Meclis'teki 550 kişiye de bakmak lazım. Sürekli olarak Meclis'e saygısızlık eden bu insanlara “saygıyı” öğretmek için Meclis ne yapıyor? Hiçbir şey. Sanki böyle bir saygısızlıkla karşılaşmamış gibi davranıyor. Halbuki o Meclis'in saygınlığını korumak o Meclis'teki insanlara düşer. Bu halk o insanları o Meclis'e, birilerinden hakaret görsünler diye göndermedi. Ayrıca o hakaretin muhatabı sadece onlar değil. Asıl hakarete uğrayanlar onları oraya gönderenler. Meclis'e sormamız lazım. “Neden bizim hakarete uğramamız karşısında bu kadar sessizsiniz?” Ne zaman devlet olacağız biz? Meclis, burayı bir devlet yapmaya karar verdiğinde. Askerlerle yargıçların bu kadar çok sorun çıkarmasına engel olduğunda. Siz, DTP'li seçmenleri bir düşünsenize.

Temsilcileri, Anayasa Mahkemesi tarafından Meclis'ten atılmak isteniyor. Generaller o temsilcileri Meclis'te görmek istemediklerini açıklıyor. Peki, o insanlar dileklerini devlete nasıl duyuracaklar? Dertlerini nasıl anlatacaklar Meclis'te temsilcileri olmadığında? Seslerini duyurmak için silaha sarılıp dağa mı çıksınlar? Bizim generallerle yargıçlar bu savaş hiç bitmeden sürüp gitsin, çocuklar peşpeşe ölsün mü istiyor? Verilen mesaj bu mu? Siz, temsilcilerini Meclis'ten çıkarmaya çalışarak bu ülkenin Kürtlerine “sizi istemiyoruz” derseniz, ardından da o insanlara “bölücü” diyemezsiniz. Çünkü “bölen” sizsiniz.

İstemeyen sizsiniz. Saygısızlık eden sizsiniz. Onların iradesini yok sayan sizsiniz. “Size siyasi ve hukuki bütün yolları kapatacağız, sizi eşit vatandaş kabul etmeyeceğiz, anadilinize saygı göstermeyeceğiz, size dağa gitmekten başka çare bırakmayacağız” mesajını veren de sizsiniz. Sanki bizim generallerle yargıçlar bu ülkede bela hiç bitmesin, hep kaos olsun, sorun yaşansın, insanlar acı çeksin istiyor. Ama artık Meclis'in de sesini çıkarması gerekiyor. Bunu durdurmaları lazım. Oranın “halkın meclisi” olduğunu, halka da, “disiplinsiz” görevlilere de anlatmaları lazım. Üstelik öyle büyük jestlere de gerek yok. Generallerle yargıçların localarını kapatın, bir daha da davet edilmeyeceklerini açıklayın. Bu halkın verdiği vergilerden maaş alan adamlar bu halka karşı saygısızlık etme cüretini gösterebiliyorlarsa, bu halkın temsilcileri de onları davet etmeme cesaretini göstermek zorundadır. Zaten gelmeyenlerin davet edilmeleri niye gereksin? Hiç olmazsa saygısızlığın bir bedeli olduğunu öğrenirler.

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*