Altı raunt satranç beş raunt boks

Altı raunt satranç beş raunt boks.18352
  • Giriş : 15.07.2008 / 22:07:00

Temel olarak fiziki güce dayalı boks sporu ile zekaya dayalı satranç sporunu birleştiren ''satranç boksu''nun kurucusu 32 yaşındaki Iepe Rubingh, bu ilginç karışım için ''1 numara bir düşünce ve 1 numara bir güç sporu'' diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu melez spor, toplam 5 rauntluk boks maçı ile toplam 24 dakikalık bir satranç maçından oluşuyor.

Rubingh, bu yeni spor türü için ilhamı, 1992'de yayımlanan bir Fransız çizgi romanından aldı. "Soğuk Ekvator" adlı çizgi romanda iki ağır siklet boksörü 12 rauntluk bir boks maçından sonra 45 saatlik bir satranç maçı yapıyorlar.

Bu kadar uzun süre boks ve satrancın "pratik olmadığını" belirten Rubingh, olayı daha pratik hale getirmek için bu kombinezonu oluşturmuş.

2003'te yeni sporunu tanıtmak için Amsterdam'da bir arkadaşıyla gösteri maçı yapan Rubingh, iyi satranç oynayabilen başarılı boksörler bulabilmek için araştırmalarına Almanya'da devam etti.

Çünkü en başarılı ağır sıklet boksörlerinin çoğunun çıktığı Rusya ve Ukraynalı sporcular, çalışmalarını sürdürmek için Hamburg'u tercih ediyorlar.
Rubingh'in bulduğu ilk adaylardan biri Berlin'de çevik kuvvet polisi olarak görev yapan amatör kickboksçu Frank Stoldt, gecelerini online satranç oynayarak geçiren bir satranç tutkunu.

Satranç boksunun geçen Kasım'da Berlin'de yapılan ilk dünya şampiyonluğunu kazanan Stoldt, kendi deyimiyle "iki sporun da saldırgan" olması nedeniyle satranç boksuna ilgi duyduğunu söyledi.

Stoldt, tacını bu ay yapılan maçta 19 yaşındaki Rus Nikolay Sazhin'e kaptırdı. Bu maça kadar ülkesinden dışarı çıkmayan Sazhin ise, satranç boksunu ilk kez internette sörf yaparken gördü.

Kuralları:

Satranç boksunda maç 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olmak üzere 11 raunttan oluşuyor. Maç satranç raundu ile başlıyor, sonra boks raundu, sonra satranç raundu ile devam ediyor.

Her satranç raundu 4 dakika, her boks raundu 3 dakika olmak üzere maç toplam 39 dakika sürüyor. Her raunt arasında, oyuncuların kıyafetlerini değiştirmeleri için birer dakika mola veriliyor. Her oyuncunun satranç rauntlarında hamlelerini yapmak için toplam 12'şer dakikası var.

Satrançta mat olan, ya da süresini geçiren, boksta ise nakavt olan ya da hakem kararı ile yenik ilan edilen ya da her iki oyundan birinde maçtan çekilen oyuncu maçı kaybediyor.

Eğer satranç maçı berabere biterse, boks maçında iyi puan alan maçı kazanıyor. Eğer boks maçında da beraberlik olmuşsa, satrançta siyah taşlarla oynayan maçı kazanıyor. Seyirciler ise hala bu yeni spor türünü garipsiyor.

Satranç boksu seyircilerinden Yarim Fahre, bu duygusunu "120 kiloluk adamları oturmuş satranç oynarken görmek fotomontaj gibi" sözleriyle ifade ediyor.

Satranç boksu Dünya Satranç Boksu Örgütü adıyla uluslararası bir örgütlenmeye sahip olsa da, henüz resmen federasyon olarak örgütlenmiş değil. Bütün dünyadaki satranç boksörlerinin sayısı ise 150 civarında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*