Altılı görüşmelere devam edelim

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Alexeyev, "Kuzey Kore'nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasına ilişkin altılı görüşmelerin sürdürülmesini istediğini" bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İnterfaks ajansının haberine göre Alexeyev, Pyongyang'da Kuzey Koreli muadili Kim Ky-kwan ile görüşmesinden sonra Seul'e geçerken uğradığı Çin'in başkenti Pekin'de yaptığı açıklamada, Kuzey Kore tarafının, altılı görüşme sürecinin sürmesi gerektiği noktasına birçok kez geri geldiğini, altılı görüşmeleri reddetmediğini ve Kore yarımadasının tamamen nükleer silahlardan arındırılması hedefinden sapmadığını ifade etti. Alexeyev, Kuzey Koreli muadillerinin, Pyongyang'ın hiçbir şart altında nükleer gücünü başka bir ülkeye geçirmeyeceğini ya da bir başkasına karşı kullanmayacağını da birçok kez dile getirdiğini belirtti.

RIA Novosti ajansının haberine göre de Alexeyev, Kuzey Korelilerin, BM'nin dün aldığı kararı inceledikten sonra ne yapacaklarını planlayacaklarını söylediğini bildirdi. ABD, Çin, Güney Kore, Japonya ve Rusya'nın katıldığı altılı görüşmeler, yaklaşık bir yıldır yapılmıyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious