Altımızdan zemin kayarsa bu hepimizi etkiler

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Danıştay 2. Dairesi üyelerine düzenlenen saldırı ve son dönemdeki gelişmelerin ülkedeki huzur, istikrar ve başarıyı bozmayı hedeflediğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, Ankara Sanayici Odaları (ASO) meclisinin toplantısına katılarak burada bir konuşma gerçekleştirdi. Gül, Danıştay 2. Dairesi üyelerine düzenlenen saldırının ardından her şeyin tek tek ortaya çıktığını kaydederek, "Bu son olaylar, başarıları, istikrarı ve demokrasiyi hedef almaktadır'' dedi. Saldırı ve sonrası gelişmeleri polisiye bir olay olarak görmediklerini ifade eden Gül, "Bu işin karanlıkta kalmaması, sonuna kadar gidilmesi için irademizi ortaya koyduk ve talimat verdik'' diye konuştu.

Polisin yaptığı çalışmalarla tehlikeli bağlantılara ulaşıldığını kaydeden Gül, daha önceki benzer saldırıların karanlıkta kalmasına karşın, bu kez olayın aydınlatıldığını dile getirdi. Gül, "Bütün bu ilişkiler huzuru ve istikrarı bozmayı hedefliyor. Madem bizi birbirimize düşürmeyi hedefleyen var, biz de birbirimize daha sıkı kenetlenmeliyiz. Altımızdan zemin giderse bu hepimizi etkiler. Yalnız partimizi değil, hepimizi de ana muhalefet partisini de, fakiri de, zengini de etkiler. Onun için söylüyorum ki, 'yılanın soktuğu delikten 3 kez daha geçmenin anlamı yok" dedi. Türkiye'nin kaybedecek yılları değil, ayları dahi olmadığını kaydeden Gül, "Türkiye'de istikrarı bozmaya kimsenin güzü yetmez, yetmeyecek'' diye konuştu.

Gül, konuşmasında ekonomide yaşanan gelişmelere de değinerek, uygulanan ekonomik programdan taviz verilemeyeceğini birkaç kez vurguladı. Programın 'ekonomi' ve demokratikleşme' olmak üzere iki ayağı bulunduğunu da vurgulayan Gül, programda ince ayarlar yapılsa da, ana ilkelerde sapma olmayacağını dile getirdi. Dalgalı Kur sisteminin devam edeceğini kaydeden Gül, özelleştirmelere devam edileceğini de vurguladı. Gül, Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecinde 18 fasılda taramaların yapıldığını, fiili müzakerelerin yakında başlayacağını vurgulayarak, AB sürecinde bir yavaşlama olmadığını bir kez daha vurguladı. Gül, "AB'ye üyelik yolunda belki de son şansımızı kullanıyoruz'' dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious