Altın arama çalışmalarına protesto

Altın arama çalışmalarına protesto.23496
  • Giriş : 19.01.2008 / 17:18:00

Çanakkale ile Bayramiç ilçesinde, Kazdağları ve Madra Dağı Çevre Platformu tarafından,Kazdağları'nda yürütülen altın madeni arama çalışmaları protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen protesto eyleminde, Kazdağları ve çevresindeki belediyele rolarak altın madeni arama çalışmalarıyla ilgili duyarlılıklarını, aldıkları meclis kararlarıyla dile getirdiklerini bildirdi.

Gökhan ayrıca belediyeler birliğini kurup, Kazdağları'ndaki altın madeni arama çalışmalarıyla ilgili duyarlı vatandaşların katkılarıyla çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan, "İşi başka yöne çevirmeye yönelik çabalar olduğunu görmekteyiz. Kazdağları'nda altına arama çalışmalarında, siyanür kullanılmadığına yönelik görüşler olduğunu duymaktayız. Bunlar olduğu gibi yanlıştır. Arama çalışmasında kullanılmayan siyanür, çıkarma sırasında mutlaka kullanılacaktır. İşte bu, bizim sonumuz olacaktır" dedi.

"Altın madeni arama çalışmaları, tarım ve hayvancılığı etkileyen bir tehlikedir" diyen Gökhan, "Hava kirliliği, oksijen, içme suları hepsi tehlike altındadır. Ne için? Belli miktarda altın çıkarmak için. Oradan çıkacak altın, burada yaşayan insanlar için hiçbir şey ifade etmemektedir" diye konuştu.

Kazdağları ve Madra Dağı Çevre Platformu Sözcüsü Hicri Nalbant ise Kazdağları'nın kuzeyinde, Çanakkale, Çan, Bayramiç ve çevresinde 60, Kazdağları'nın güneyinde ve Madra Dağı'nda 50 firmaya ruhsat dağıtıldığını savundu.
Çanakkale ve Edremit Körfezi'nin turizmde Türkiye'nin geleceği olduğunu belirten Nalbant, yer altında madenlerden çok daha değerli 400'ü aşkın antik kent ve tümülüs ile deniz turizminin yanı sıra termal turizm, sağlık turizmi ve eko turizm olanaklarının yer aldığını ifade etti.

5177 sayılı Maden Yasası iptali başvurusunun Anayasa Mahkemesi'nde 3.5 yıldır beklediğini anlatan Nalbant, bu yasanın "yüce mahkemede" bir an önce görüşülmesini, yürütmenin durdurulmasını ve iptalini beklediklerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious