Altın eller festivali

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Kültür Bakanı Atilla Koç, Taksim Gezi Parkı'nda Altın Eller El Sanatları Festivali'nin açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Altın Eller El Sanatları Festivali'nin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve eşi Şadiye Koç, Emine Erdoğan, İstanbul Valisi Muammer Güler ve eşi Neval Güler, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve vatandaşlar katıldı. Festivalin açılış kurdelesini Emine Erdoğan, Bakan Koç ve eşi Şadiye Koç birlikte kesti.

Mehter takımının verdiği mini konserle devam eden açılış töreninde konuşan Emine Erdoğan, hükümetin yerel yönetimlerle işbirliği yaparak el sanatlarının gelişmesine destek verdiğini kaydetti. Türkiye'nin eşsiz güzelliklerin harmanlandığı zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Unutmamalıyız ki her şeyin tek tip ve seri olarak üretildiği çağımızda medeniyet birikimimizin bugüne ve geleceğe taşınabilmesi ancak el emeği ve göz nurunun yaşatılmasıyla mümkündür.'' dedi.

Erdoğan, pek çok şehirde hala yaşayan eski çarşıların el sanatlarına ve sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam ettiğini belirtti. Emine Erdoğan'a, konuşmasının ardından, Kars Damal bebekleri sanatkârı Fidan Atmaca tarafından şal hediye edildi.

Bakan Koç'un konuşma yapmadığı tören, halk oyunları ekiplerinin yaptığı gösterilerle devam etti. Emine Erdoğan, daha sonra Bakan Koç ile eşi Şadiye Koç ve diğer yetkililerle birlikte stantları gezerek, sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.

Geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak hazırlanan 80 konakta, 25 ilden gelen 80 ayrı sanatçı hazırladıkları el sanatlarını sergileyecek. 10 - 20 Ağustos tarihleri arasında devam edecek olan festivalde, bakırcılık, el dokuma, tulum yapımı, keçe giysi, baston yapımı, üfleme cam, kemençe, bağlama, ipek dokuma gibi el sanatları sergilenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious