Altın fiyatının 3 ayda yüzde 50 artması tüketiciyi de şaşırttı

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Altın piyasasındaki hızlı yükseliş kuyumcuları olduğu kadar vatandaşları da şaşırtıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afyonkarahisar'da, düğün mevsiminin yaklaşması nedeniyle "Sünnetlik" diye tabir edilen hediyelik altının satışlarında adeta patlama yaşanıyor. Ancak vatandaşlar bu altınları isteyerek değil, "ödünç" adı verilen sistemden dolayı karşı tarafa borçlu olduğu için alıyor. Vatadandaşlar, daha fazla zarar etmemek için yaz dönemindeki düğünlere götürecekleri altınları şimdiden alıp bir kenara koyuyor.

Altındaki yükselişin devam edeceğini düşünen vatandaşlar bir hafta önce 40 YTL' ye alabildikleri sünnetlik altının 51 YTL' ye yükseldiğini görünce oldukça şaşırdı.

Afyonkarahisar Sarraflar ve Kuyumcular Yardımlaşma Derneği Başkanı Hayretin Telek, altın piyasasının hızla yükseldiğini, sattıklarının yerine yeniden mal koyamadıklarını söyledi. Altının 3 ay içerisinde hayal edilemeyecek rakamlara ulaştığına değinen Telek, vatandaşın da elindeki malı piyasaya sürmek istemediğini kaydetti. Telek, bazı vatandaşların da daha fazla yükselir endişesiyle şimdiden düğünlerde takacağı "sünnetlik " diye tabir edilen altını aldığını kaydetti.

Sarraf İshak Süzme de vatandaşın tasarrufun dışında geleneksek "Ödünç" sisteminden dolayı sünnetlik almak zorunda olduğunu söyledi. Süzme, bazılarının ise altından vazgeçip YTL, ya da döviz takma düşüncesine girdiğini söyledi.

Arzu Erkoç isimli vatandaş ise, sarrafa gittiğinde fiyatların yüksekliğinden dolayı altın alamadığını söylerken, kendisinin tasarruf amaçlı almasına rağmen düğünler için sünnetlik altının tercih edildiğini belirtti. Erkoç, "Çünkü eşiniz, dostunuz size hediye olarak takmış. Mecburen siz de onlara götürmek zorundasınız. Ancak, böyle giderse altının yerini dolar alacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious