Altın fiyatları ne olacak? / Altın fiyatı piyasası

Altın fiyatları ne olacak? / Altın fiyatı piyasası.16920
17.04.2013 / 20:47:26

Altın fiyatları düşüşte ve belirsizliğini koruyor. Altın fiyatlarındaki düşüş kara kara düşündürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, "İnsanlar altını servet depolamak için alıyor. Altın piyasasında fiyatı da onlar belirliyor. Altın büyük bir ihtimalle tekrar biraz toparlanır" dedi. Balıkesir Sanayi Odası tarafından Bandırma Ticaret Borsası'nda "Türkiye ekonomisindeki son gelişmeler" konulu bir konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula, odanın 2009-2013 yılları arasındaki faaliyetlerini anlattı. Kula’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Türk ekonomisini 1920’li yıllardan günümüze dönemler halinde çeşitli verilerle masaya yatırdı.

AK Parti hükümetinin ekonomi politikalarını başarılı bulduğunu söyleyen Akat, en büyük tehlikenin ise ihracat açığı olduğuna işaret etti. Konferans sonrasında kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Akat, Türkiye'de altının takıdan çok bir yatırım aracı olarak görüldüğünü belirterek, "Altını alanlar oralarına buralarına takmak için almıyor. Altın tamamen bir servet tutma şekli olarak görülüyor. İnsanlar sadece ve sadece altını servet depolamak için alıyor. Altın piyasasında fiyatı da onlar belirliyor" dedi.

"Önemli miktarda altına spekülatif yatırım yapıldı" diyen Akat, “Altın büyük bir ihtimalle tekrar biraz toparlanır. Ben bunu kalıcı görmüyorum ama sihir bozulmuştur” şeklinde konuştu.

Altın fiyatları dün rekor bir düşüş yaşadı. Türkiye’de günü yüzde 5,58 düşüşle kapatan altın fiyatları dün gece 22.00 itibarıyla uluslararası piyasada bir günde yüzde 8’lik değer kaybı yaşadı.

Güne onsu 1.480 dolardan başlayan altın fiyatları, gün içinde yüzde 10’a varan kayıpla dün 1.349 doları gördü. Dün gece 23.00 itibarıyla onsu 1.358 dolar olan altının günlük değer kaybı yüzde 8,23 oldu.

Türkiye’de külçe altının işlem gördüğü Borsa İstanbul Altın Piyasası Endeksi, cuma gününe göre dünkü kapanışta yüzde 5,58 değer kaybetti. Altının kilogramı kapanışta 82 bin 235 liraya geriledi.

İstanbul Kapalıçarşı’da ise cuma günü 596 liradan satılan Cumhuriyet Ata Lira altınının fiyatı dünkü kapanışta 555 liraya geriledi. Cuma günü 138 liradan satılan çeyrek ziynet altını dün 138 liraya düştü. Cuma günkü kapanışa kıyasla dün 24 ayar külçe altının gramı 88,5 liradan 80,65 liraya inerken, 22 ayar bilezik satış fiyatı da 86,7 liradan 78,5 liraya düştü. Uluslararası piyasalardaki yüzde 8’lik düşüş aynı civarda kalırsa altın fiyatları bu sabah daha düşük bir değerle güne başlayacak. Çünkü dünkü kapanıştaki altının günlük değer kaybı yüzde 5,58 iken Türkiye’de altın piyasası kapandıktan sonra uluslararası piyasalarda gerileme yüzde 8’e çıktı.

Altın fiyatlarıyla birlikte petrol fiyatları da gerileyerek 100 doların altına indi. Dün saat 22.30 itibarıyla Türkiye’nin de ithal ettiği brent tipi petrolün varili yüzde 2,9’luk kayıpla 99,8 dolardan işlem görüyordu.

İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Alaattin Kameroğlu, altın fiyatlarının düşmesinin, yazın takı satışlarını artıracağını söyledi. Kameroğlu, “Fiyatlar gerilesin ki yaz döneminde herkes takı alsın. Biz şu an bekle-gör anlayışındayız. Satışlarımızın en az yüzde 10 artmasını bekliyoruz.” dedi. 2008’den 2011’e dek altın fiyatlarının tırmandığını belirten Kameroğlu, “Şu an onun doygun hale geldiğini ve indiğini görüyoruz. O dönem altın ‘güvenli yatırım’ olarak görülüyordu. Şu an altının değer artışı umut edilmiyor, onun için de büyük fonlar ve yatırımcılar başka yatırımlara yöneliyor.” diye konuştu.

Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu sene altının onsunun ilk etapta 1.440 dolara, ardından 1.350 dolara geleceğini tahmin ediyordum. Şu an bu eğilim var. ABD’den olumlu veriler geliyor. Dünyadan likidite çekiliyor. Likidite daralmasının ardından petrolde de oynamalar var. Petrol fiyatları bir haftada yüzde 10 geriledi. Muhtemel bir hisse senedi satışı da gelecektir. Büyük ihtimalle Euro/dolar paritesi 1,25-1,23’e çekilecektir.” Fiyatlardaki düşüşte ‘Güney Kıbrıs’ın elindeki altını satacağı’ yönündeki haberlerin etkili olduğu belirtiliyor. Bu yorumlara katılmayan Reçber, “Kıbrıs bahane. Etkili olduğu ihtimalini temel alalım, altın fiyatlarının gerilemesini bir miktar tetiklemiştir. Ancak altın 18-19 aydır prim yapmıyor. Doğal doygunluğa ulaştı. Hedeflenen, 2014’e dek onsun 1.150 dolara çekilmesi.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*