Altın fiyatları neden düştü?

  • Giriş : 16.01.2008 / 20:03:00
  • Güncelleme : 16.01.2008 / 17:16:59

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarında bugün yaşanan düşüşe ilişkin olarak açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yıldırımtürk, "spekülatif" hareketlerle yükselen altının bugün bir düzeltme hareketiyle 880 dolarlara kadar gerilediğini belirterek, ''Öğleden sonra bir miktar tepki gelebilir ama 891 doları geçmediği sürece aşağı doğru seyrin 850 dolarlara kadar devam edeceğini düşünüyorum'' dedi.

Piyasalarda açılıştan bu yana yaşanan gelişmeler ve bununla bağlantılı olarak altın fiyatlarında gün içinde yaşanan düşüşe ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yıldırımtürk, böyle bir düzeltme hareketinin beklendiğini belirterek, arz talep dengesizliğinden kaynaklanmayan bir yükselişin çok kalıcı olmayacağının belli olduğunu ifade etti.

Petrol fiyatlarının düşme eğiliminde olmasının ve dolardaki toparlanma eğilimi beklentisinin altındaki bu yükselişi teyit etmediğine işaret eden Yıldırımtürk, iç piyasada fiyatların dış piyasaya göre dolar bazında kiloda yaklaşık 350 dolar aşağıda işlem görüyor olmasının, içeride de talep cephesinin zayıf, arz cephesinin hayli yüksek olduğunu gösterdiğini belirtti.

Yıldırımtürk, ''Spekülatif hareketlerle ve bir miktar fon hareketleriyle yükselen altının bugün bir düzeltme hareketiyle 880 dolarlara kadar gerilediğini görüyoruz. Öğleden sonra yurt dışı piyasalar açıldığında bir miktar tepki gelebilir ama 891 doları geçmediği sürece aşağı doğru seyrin 850 dolarlara kadar devam edeceğini düşünüyorum'' dedi.

Şu anda altının dışarıda 881 dolardan işlem gördüğünü, ancak dışarıdaki gerilemenin dün 1,1480 YTL seviyelerinde olan doların bugün 1,1720 YTL'ye yükselmesi nedeniyle iç piyasaya yansımadığını aktaran Yıldırımtürk, dolardaki yükselişin de geçici olduğu görüşünde olduğunu, altın fiyatlarında dışarıdaki gerilemenin öğleden sonra veya yarın itibariyle iç piyasada yansıma bulmasının beklendiğini aktardı.

Yıldırımtürk'ün verdiği bilgiye göre şu anda külçe altının kilosu 27 bin 880 dolardan, 24 ayar altın 32,90 YTL'den, dün 225 YTL olan Cumhuriyet Altını ise 219 YTL'den işlem görüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious