Altın fiyatları patlama yapabilir!

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Kriz dönemlerinde 'güvenli liman' kabul edilen altın, ABD kaynaklı büyük fonların etkisine girdi. Yatırımcının gözü spekülatörlerde. Saddam asılırsa altının fiyatı fırlayabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2006 yılına 517 dolarla başlayan fiyatlar 12 Mayıs'ta 729 dolar ile zirveye ulaştı; 11 Eylül'de ise 585 dolara geriledi. Piyasa uzmanlarının da kafasını karıştıran bu keskin fiyat hareketleri zaman zaman analistlerin tahminlerinin tersine gelişme gösterdi.

4 Ekim 2006'da 564 dolardan alıcı bulan ons, bu tarihten itibaren yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Yıl içerisinde küçük yatırımcının ağırlıklı olarak tercih ettiği cumhuriyet altını ise 151 YTL'den başladığı yükselişi 240 yeni liraya kadar taşımayı başardı. Uzmanlar, bir günü diğerine uymayan altın fiyatlarının dalgalı seyrini ABD kaynaklı büyük fonların alım-satımına bağlıyor.

Eskiden altın arz-talebi, savaşlar, siyasi ortam, petrol fiyatları ve benzeri gelişmeleri takip eden yatırımcıların şimdilerde gözü kulağı spekülatörlerin alacağı kararlarda. Dün itibarıyla 635 dolar olan onsun yakın ve orta vadede 650, uzun vadede ise 800 doları görebileceği belirtiliyor.

Son dönemde düşüş eğilimi gösteren altın, 4 Ekim'de 564 dolara kadar geriledi. Ancak, yüklü alımlarla yeniden yükselişe geçti ve geçen cuma günü, 635 dolarla son iki ayın en yüksek rakamını gördü. Petrol fiyatlarındaki düşüş, Ortadoğu'da gerginliğin kısmen azalması, Kuzey Kore ve İran'ın müzakereye açık tavrına rağmen, puslu havayı seven altın, bu gelişmelere beklenenden daha az tepki verdi.

Piyasa uzmanları, yükselişin 650 dolara kadar sürmesini ve bu seviyenin de aşılması halinde 800 dolarlara ulaşılmasını ihtimal dışı görmüyor. Azalan altın arzına karşın Çin ve Hindistan gibi hızlı büyüme kaydeden ülkelerin yüksek talebinin de fiyatları tetiklediğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar, Irak'ta idama mahkum edilen devrik lider Saddam Hüseyin'in asılması halinde Irak'ta işlerin daha kötüye gideceği endişesiyle altın fiyatlarının yükselebileceğini kaydediyor. Para piyasası uzmanları, 2006'da altın fiyatlarının çok sert iniş ve çıkışlar sergilediğini, 1 günde 20-30 dolarlara varan değişimlere şahit olunduğunu belirterek, piyasaların normal seyrinde, böyle bir durumun yaşanamayacağını belirtiyor.

Troy Menkul Kıymetler Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ercan Bütün, savaş, kriz ve belirsizlik zamanlarında yatırımcılar için güvenli liman olarak görülen altının son yıllarda fonlara endekslendiğine işaret ediyor: "Genellikle Amerika kaynaklı fonlar hükümetlerinin de desteğiyle yaz boyunca fiyatları düşürdü. Çok ucuz seviyelerden altın aldılar.

Şimdi ellerindeki stoku eritmek ve yüksek kâr elde etmek için fiyatları 800 dolarlara yükseltmenin hesapları yapılıyor." Avrupa Merkez Bankası'nın taahhüt ettiği 500 ton altın satışını tamamlamasıyla yeni bir satış ihtimali kalmadığını anlatan Bütün, bir iki hafta içinde ons'un 650 dolar direncini kırmak için hamle yapabileceğini, 2006 sonunda olmasa bile 2007'nin ilk çeyreğinde bu direncin aşılabileceğini ifade ediyor.

Yatırımcılara portföylerinde bir miktar altın bulundurmayı öneren Ali Ercan Bütün, petrol fiyatlarının yanı sıra Euro/dolar paritesinin yakından takip edilmesi tavsiyesinde bulunuyor. Çünkü, doların değer kaybettiği dönemlerde genellikle altın fiyatları artış göstermiş. İstanbul Altın Borsası Başkanı Vahdettin Ertaş da 2005 yılından bu yana altın fiyatlarındaki artışın sürdüğüne işaret ederek şu bilgileri verdi: "2005'te yüzde 18 değer artışıyla sezon kapatıldı. 2006'da son 26 yılın en yüksek seviyesine ulaşıldı.

Bu noktadan sonra gelen kâr realizasyonlarıyla fiyatlarda bir gerileme yaşandı. Son yükseliş uzun vadeli yatırımcılar için fırsat oluşturuyor." Amerika bankaları tarafından emtialarda tutulan paranın her geçen sene arttığına dikkat çeken Ertaş, 2002'de 100 milyar dolar civarındaki yatırım tutarının 2003'te 175, 2004'te 280, 2005'te ise 1 trilyon dolar ile tarihi bir rekor kırdığını kaydediyor.

2004'ten 2005'e geçerken yaklaşık 4 katlık bir artış yaşandığını anlatan Ertaş, "Bu yatırımları yapanlar, kurumsal ağırlıklı olmak üzere portföy dağıtımı yaparak risklerini azaltan Hedge fonlar. Uluslararası piyasalarda altın yatırımı çok cazip hale geldi. Bu da altının yükseleceği yönündeki beklentiden kaynaklanıyor." diyor.

Geçen haftalarda Xia Bin adında bir üst düzey Çin hükümet yetkilisi Çin'in mevcut altın stoklarının çok düşük düzeyde bulunduğunu açıkladı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre Çin Merkez Bankası yaklaşık yüzde 1,3 oranındaki toplam rezervlerini altın olarak koruduğunu belirtiyor.

Buna karşılık Avrupa Merkez Bankası'nın ise toplam rezerv içerisindeki altın miktarı yüzde 25,8. Bloomberg, global broker şirket ve bankaları arasında yaptığı bir ankete göre de 39 katılımcı arasında 23 broker altın alımı, 7 broker satış, 9 broker ise stabil bir piyasa olacağı, hiçbir hareketin yapılmaması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Petrol/altın paritesine göre altın fiyatları yükselecek

Uluslararası piyasalarda altın ve petrol fiyatlarının birbirine paralel hareket etmesi dikkat çekiyor. İstanbul Altın Borsası Başkanı Vahdettin Ertaş'ın verdiği bilgiye göre, 1970'te 1 ons altın ile ortalama 18 varil petrol alınıyordu. Son yıllarda ise spekülatif hareketlerin etkisiyle bu ilişki bozulmaya başladı. 1999'da 1 onsa 30 varil petrol alınmaya başlandı. Daha sonra ise bu rakam düşmeye başladı. Şu anda bir ons altınla 10-11 varil petrol alınabildiğine işaret eden Ertaş, "Ortalama ise 18 varil. Ya petrol pahalı ya da altın fiyatları çok ucuz. Bu seviyenin orta vadede 18 varile çıkması bekleniyor. Ya petrolün düşmesi ya da altın fiyatlarının yükselmesi gerekiyor. Petrolde 58-60 dolar taban olarak algılanıyor. Petrol üreten ülkeler örgütü OPEC'ten gelen sinyaller de bu yönde. O halde altın fiyatlarının orta ve uzun vadede yükselişini sürdürmesi bekleniyor." tespitinde bulunuyor.

Altın ithalatı düşüyor

İstanbul Altın Borsası Başkanı Vahdettin Ertaş, dalgalı dünya fiyatları sebebiyle geçen yıla göre zayıf seyreden altın ithalatında kasımda toparlanma beklemelerine rağmen, yıllık ithalatın 200 tonla 2005'in altında kalmasının muhtemel olduğunu belirtiyor. Türkiye'nin altın ithalatı bu yılın ilk on ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,2 düşüşle 165 ton olurken, ekim ithalatı eylüle kıyasla yüzde 57 geriledi. Geçen ayki bu düşüşün Ramazan'dan kaynaklandığını belirten Ertaş, "Ramazan'da ertelenen talebin kasımda geleceğini düşünüyorum. Belki eylül kadar yüksek olmayabilir; ama ekimden daha iyi olacağını, talebin devam edeceğini düşünüyorum." diyor. Altın ithalatı 2001'den beri kademeli artış göstermiş ve geçen yıl 270 tonla rekor kırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious