Altın fiyatları yeni haftada ne olur?

Altın fiyatları yeni haftada ne olur?.11537
  • Giriş : 19.12.2008 / 23:29:00

Kurban Bayramı'nın birinci gününden itibaren FED'in faiz indirim beklentisi ile altında yükseliş eğilimi bugüne kadar sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün ise, euro/dolar paritesindeki gerilemeye paralel olarak atın fiyatlarının da gerilediğine işaret eden Goldaş Kuyumculuk Finans Müdürü Gökhan Aksu, önümüzdeki hafta bir yandan faiz indirimlerinin etkileri, diğer yandan ise enflasyon riski nedeniyle yaşanabilecek gelişmeler ışığında, ABD ve Avrupa'dan gelecek ekonomik verilere bağlı olarak altın fiyatlarında dalgalı bir seyirin izlenebileceğni söyledi.

Aksu, yaptığı yazılı açıklamada, altın fiyatlarının geçtiğimiz haftayı FED faiz indiriminin etkisinde, haftanın son gününe kadar yükseliş trendinde devam ettiğini haftanın son günü (bugün) ise, euro/dolar paritesindeki gerilemeye paralel olarak atın fiyatlarının da gerilediğine işaret etti. Aksu, altın fiyatlarının son iki ayın en yüksek seviyesi olan 882.50 ons/dolar seviyesini gördükten sonra, kâr realizasyonları ve paritedeki gerilemeye bağlı olarak düşüşe geçtiğini kaydetti.

Aksu, önümüzdeki hafta ile ilgili öngörülerini de şöyle anlattı: "Bir yandan faiz indirimlerinin etkileri, diğer yandan ise enflasyon riski nedeniyle yaşanabilecek gelişmeler ışığında, ABD ve Avrupa'dan gelecek ekonomik verilere bağlı olarak altın fiyatlarında dalgalı bir seyir izlenebilir. Fiyatların 820-860 ons/dolar seviyelerinde hareket etmesi muhtemel. Paritenin olumlu etkisi ve enflasyondan korunma güvencesi olması nedeniyle, düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. OPEC'in üretimi daha fazla kısmak istemesi, petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde bir miktar yükselmesine ve altın fiyatlarının da buna paralel olarak spekülatif anlamda artmasına neden olabilecektir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*