Altın fiyatları yüzde 50 artabilir!

Altın fiyatları yüzde 50 artabilir!.11537
  • Giriş : 01.06.2009 / 15:40:00

Türkiye'nin dört bir yanında 500 jeolog ellerinde çekiçleri, kök köy gezerek dağı taşı inceleyerek altın arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜPRAG Metal Madencilik Şirketi Müdürü Mehmet Yılmaz, altın arama şirketleri bünyesinde 500 jeoloğun Türkiye'nin dört bir yanında altın aradığını, küresel ekonomik krizin uzun vadeli etkilerinden korunmak için Türkiye'deki altın rezervinin bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.
Türkiye'de faaliyet gösteren 6-7 büyük firmanın sürekli olarak altın aradığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Türkiye'nin jeolojik yapısını inceleyen uzmanlar, ülkemizde 6 bin 500 ton altın rezervi olduğunu tahmin ediyor.

Kaba bir hesapla Türkiye'deki altın rezervinin yaklaşık 7 bin ton olduğunu söylemek yanlış olmaz. 500 jeolog, bugün Türkiye'nin dağlarında, ovalarında, derelerinde, her yerde altın arıyor. Ellerinde çekiçleriyle Anadolu'yu karış karış gezen jeologlar, yeni maden yataklarını keşfetmek için çalışıyor. Karadeniz, Doğu Anadolu, Ege ve Akdeniz'de köy köy gezen jeologlar var.”

ALTIN FİYATLARI YÜZDE 50 ARTABİLİR

Altın fiyatlarının son yıllarda sürekli olarak yükseldiğini, bunun altın madenlerini daha cazip hale getirdiğini kaydeden Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Altının onsu şu an 925-940 dolar arasında. Ancak kısa süre içinde altın fiyatlarında çok önemli gelişmeler yaşanabilir. Bir kaç ay içinde altın fiyatları yüzde 50 artabilir. Altının ons fiyatı yılın son çeyreğinde 1400 dolara ulaşabilir. Hal böyleyken altın sürekli değer kazanırken, istihdamı artırmak ve yüksek fiyattan altın üretmek istiyorsak, altın madenlerinin sayısını artırmalıyız.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*