'Altın ihracatı 10 milyar dolara ulaşacak'

'Altın ihracatı 10 milyar dolara ulaşacak'.12724
  • Giriş : 01.05.2008 / 18:34:00

İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği (İDMMİB) Başkan Vekili ve Altınbaş Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, altın ihracatının 10 milyar dolarlar civarına geleceğini ümit ettiklerini ve o gayret içinde çalıştıklarını sö

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Altınbaş, 4. Çukurova Altın ve Mücevherat Fuarı için geldiği Gaziantep'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Altınbaş, Türkiye'nin altın ihracatının geçen yıl 1,5 milyar dolar civarında olduğunu belirti. Turizm ve bavul yoluyla dolaylı olarak yapılan ihracatın da olduğunu ifade eden Altınbaş, şöyle konuştu:

''Tahminen bavul ve turizm yoluyla yapılanlarla birlikte ihracat 4,5-5 milyar dolar civarında. Ancak bu yeterli değil. Biz bunu daha da arttırmak istiyoruz. Türkiye Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde ciddi bir altın üreticisi ve dünyaya ihracat yapıyor. Bunun 10 milyar dolarlar civarına geleceğini ümit ediyor ve o gayret içinde çalışıyoruz.

Bu fuar da o düşünceye hizmet ediyor. Ben inanıyorum ki Türkiye dünyada mücevher üretimi ve ihracatı konusunda bir numara olacak. Şu anda İtalya'dan sonra ikinci sıradayız. Birinci sırada olmamamız için hiçbir neden yok.''

Altınbaş, Gaziantep'in Ortadoğu'ya çok yakın olması nedeniyle 4. Çukurova Altın ve Mücevherat Fuarı'na Ortadoğu'dan, Suriye, Irak, Dubai, Mısır ve Ürdün gibi ülkelerden alıcılar beklediklerini ifade etti.

Fuarda bir günde istenilen verimin alınamayabileceğini ancak sabırla fuarın gelişmesi için gayret göstereceklerini dile getiren Altınbaş, şunları anlattı:

''Ülkelerin ve illerin gelişmesinde fuarcılığın çok büyük önemi var. Ürettiğimiz altınları satabilmemiz için tanıtım çok önemli. Biz fuara dünyanın her tarafından alıcılar bekliyoruz ancak bunun için altyapı oluşması gerekiyor. Gaziantep'te uluslararası uçuşların olması gerekiyor. Yetkililer bunun için gayret gösteriyor.

Gerek üretim kültürü gerekse girişimci ruh Gaziantep'i İstanbul'dan sonra altın üretiminde çok ciddi bir noktaya getirebilir. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, bize geldi. Burada altın üretiminin gelişmesi, tasarımın gelişmesiyle ilgili ciddi girişimlerimiz olacak. İnşallah birlikte Gaziantep'i Türkiye'de İstanbul'dan sonra altın üretim üssü yapacağız. Oda başkanlarımızın da buna destek olacağına inanıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious