'Altın Kalp Antalya'ya Başbakan desteği

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Antalya'yı dünyanın bir numaralı altın takı merkezi haline getirmeyi amaçlayan "Altın Kalp Antalya" kampanyası Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın katılımı ile Rixos Premium Otel'de başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Altın konseyi Türkiye Temsilciliği'nin öncülüğü ile ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) desteği ile başlatılan kampanyaya Başbakan Erdoğan da destek verdi. Bazı açılış törenleri ve toplantılara katılmak üzere Antalya'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geceyi Belek'teki Rixos Premium Otel'de özel bir villada geçirdi. Öğlen saatlerine doğru tatilini aynı oteldeki villada geçiren Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile buluşan Erdoğan, daha sonra "Altın Kalp Antalya" kampanyasını başlattı. Kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, turistlere yapılan altın satışında Türkiye'nin dünya birincisi olduğunu söyledi. Turistlere yapılan altın satışlarını büyük çoğunluğunu Antalyalı perakendecilerin yaptığını belirten Erdoğan "Antalya'nın denizi ve portakalı gibi altında da dünya çapında adeta üne kavuşmuş durumda. İşte bu nedenle kampanya çok yerinde ve isabetli bir girişim. Altın takıları Antalya'nın sembollerinden birisi haline getirilmesine bu gerçekten yola çıkarak bahsediyoruz." dedi.

Kampanyanın sonuna kadar arkasında olacağını kaydeden Başbakan, 10 yıl sürecek kampanya ile Antalya'nın adının altın ile özdeşleşeceğini, turistlerin güvenle alışveriş yapabileceği bir yer haline geleceğini ifade etti. Bugüne kadar denizin mavisi, portakalın turuncusu ile anılan Antalya'nınbu proje ile birlikte altının sarısını da renklerine katacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, kampanyanın hedefe ulaşabilmesi için Antalyalı kuyumcuların azami destek vermesini istedi. Bu kampanyanın başarıya ulaşması ile turistlere yılda 4 milyar dolar altın satışının mümkün hale geleceğini dile getiren Erdoğan, "Türkiye'de turistlere yapılan altın takı satışları bu dönemde farklı bir boyut kazanmıştır. Yılda 100 ton civarında altın takıyı turistler vasıtasıyla yurt satışına ihraç eder bir ülke durumundayız. Bu dünyanın en büyük turistik altın piyasası haline geldiğimizin göstergesidir. Buna da en büyük katkıyı Antalya sağlıyor. Çünkü bu satışların üçte birini Antalya gerçekleştiriyor." diye konuştu.

Erdoğan, projenin Antalya ve Türkiye'nin altın ticaretine yeni güçlü bir soluk getireceğine inandığını vurguladı.Toplantıdan önce yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious