Altın Kemancı Shlomo Mintz Türkiye'de!

Altın Kemancı Shlomo Mintz Türkiye'de!.11194
  • Giriş : 03.12.2008 / 11:15:00

Sanat eleştirmenleri tarafından döneminin en başarılı keman sanatçıları arasında gösterilen Shlomo Mintz, Türk izleyicisiyle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyaca ünlü İsrailli keman virtüözü, yarın ve 5 Aralıktaki iki konserde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) konuğu olacak.

CSO Salonu'ndaki konserde, Felix Mendelssohn Bartholdy'nin ''Fingal Mağaraları Uvertürü'', ''keman konçertosu'', Ottorino Respighi'nin ''Roma Çamları'' ve ''Roma Çeşmeleri'' adlı yapıtları seslendirilecek. Konserlerde orkestrayı Şef Antonio Pirolli yönetecek.

Kusursuz müzisyenliği, üslubundaki çok yönlülük ve kemana hakim tekniğiyle saygın bir yeri bulunan Mintz, düzenli olarak en ünlü orkestralar ve orkestra şefleriyle uluslararası sahnelerde yer alıyor.

Premio Accademia Musicale Chigiana, the Diapason D'Or, the Grand Prix du Disque, the Gramophone Ödülü ve Edison Ödülü dahil bazı prestijli müzik ödülleri sahibi olan Mintz, 2004 yılından bu yana Londra'da bulunan AVIE Records için kayıt yapıyor.

Moskova'da doğan ve 2 yıl sonra ailesiyle İsrail'e yerleşen sanatçı, henüz 11 yaşındayken İsrail Filarmoni Orkestrası ile konçertosunu sahneledi. Mintz, 16 yaşında Pittsburgh Senfoni Orkestrası ile verdiği konserde Carnegie Hall Salonunda sahne aldı. Hemen ardından Juilliard Müzik Okulunda Dorothy DeLay ile çalışmalarına başladı.

Sholomo Mintz, 18 yaşındayken sanatsal çalışmalarına koro şefliğini de ekleyerek o dönemden bu yana dünya çapında ün yapmış orkestraları yönetti ve İsrail Oda Orkestrası Müzik Danışmanı ve Maastricht Senfoni Orkestrası'nın sanat danışmanı ve baş konuk orkestra şefi oldu.

Zagreb Filarmoni Orkestrasının baş konuk orkestra şefi olarak atanan Mintz, bu sanat sezonundan itibaren yoğun solo programının yanı sıra 4 yıllığına bu rolü üstleniyor.

-''KEMANIN USTASINI BAŞKENTE GETİRDİK''-

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müdürü Çağatay Akyol, sezonun başından bu yana klasik müziğin yıldız isimlerini Başkentli sanatseverlere buluşturduklarını söyledi.

İsrailli ünlü keman sanatçısı Sholomo Mintz'i izleyiciyle buluşturmaktan da büyük mutluluk duyduklarını belirten Akyol, ''Zamanımızın en önde gelen keman sanatçılarından Mintz'i ilk kez Ankara'da ağırlayarak Başkentli müzikseverlerle buluşturacağız'' dedi.

Sanatçının çok özel bir programla izleyici karşısına çıkacağını ifade eden Akyol, keman sanatçılığının yanı sıra orkestra ve koro şefliği yaptığını, ayrıca seçkin sanat organizasyonlarının jürilerinde görev yaptığını kaydetti.

-İSMET İNÖNÜ ANILACAK-

CSO'nun konserleri, Kurban Bayramı tatili sonrasında da bütün hızıyla sürecek.

Orkestranın hiçbir konserini kaçırmayan ve salonda kendi ismini taşıyan daimi bir koltuğu bulunan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü özel bir konserle anılacak.

CSO'nun ''İsmet İnönü'yü Anma Konseri''nde, piyanist Gülsin Onay sahne alacak. Orkestrayı Şef Ender Sakpınar'ın yöneteceği konserde, Edward Grieg'in ''piyano konçertosu'' ile Ulvi Cemal Erkin'in ''2. Senfoni''si yorumlanacak.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının konser biletleri, orkestra gişesi ile ''www.mybilet.com'' internet sitesinden edinilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*