Altın Koza Uluslararası Film Festivali başladı

Altın Koza Uluslararası Film Festivali başladı.22893
  • Giriş : 04.06.2008 / 18:05:00

Adana'da düzenlenen 15'inci Altın Koza Uluslararası Film Festivali sinema sanatçılarının katıldığı resmi açılış töreni ve ''Limon Ağacı'' filminin gösterimiyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Hüseyin Ülger, Cinebonus Sinemalarında düzenlenen törende, Anadolu coğrafyasındaki tarihi zenginlikleri en etkili sanat olan sinemayla, dünya ölçeğinde ses getirecek yapıtlarla tüm insanlara aktarmayı amaçladıklarını bildirdi.

Sinema Kanunu'nda yapılan düzenlemenin ardından sektördeki yapımların sayısının arttığına dikkati çeken Ülger, şunları söyledi:

"2004 yılından önce Türkiye'de yıldaki film sayısı 12-15 arasındayken, aynı yıl Sinema Kanunu'nda yapılan değişiklikle bu sayı şimdi 45'e kadar çıkmıştır.

Üniversitelerin radyo ve televizyon bölümlerinde okuyan öğrencilerin hazırladığı 118 amatör film ile 108 belgesel projesini destekledik. Bakanlığın desteklediği filmler festivallerde önemli ödüller almıştır. Bunlardan birisi de yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun" adlı yapıtıdır.

Bu filmle Nuri Bilge Ceylan, son olarak Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü aldı. Ceylan'ı kutluyor, özlü konuşmasından dolayı da teşekkür ediyorum. Buradan çıkacak alkışları ona ithaf ediyoruz."

Ülger, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak şimdiye kadar festivallere önem verdiklerini, Altın Koza'yı bundan sonra da destekleyeceklerini söyledi.

Adana Valisi İlhan Atış da sanatçılara festivale katılmaları nedeniyle teşekkür ederek, Türkiye'nin en önemli kültür kentlerinden birine geldiklerini vurguladı.
Tarihi geçmişi güçlü olan Adana'nın, Atatürk'ün sanatçıya verdiği değeri aynen kalbinde taşıdığını ifade eden Atış, "Geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Senfoni Orkestrası, Devlet Tiyatrosu, Çukurova Üniversitesi, duayen Aytaç Durak'ı ile sizi destekliyoruz" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Adana ile sinema arasında sıcak bir ilişki bulunduğunu, bir zamanlar kentte 200'e yakın yazlık sinema bulunduğunu anımsattı.

Yeşilçam filmlerinin galalarının bir zamanlar Adana'da yapıldığını dile getiren Durak, şöyle devam etti:

"Bunun iki nedeni var; o zamanlar Türkiye ekonomisi tarıma dayalıydı ve Adana en zengin iller arasında yer alıyordu, bir diğer nedeni ise Adana sanatçılar yetiştiren bir kentti.

Altın Koza Türk sinemasına daha büyük destek vermek için gücünü arttırarak devam edecektir. Bu yıl festival kapsamında sinemanın sihrini kullanarak eğitime de destek sağlayacağız. Okullar sinemada, sinema okullarda sloganıyla 60 bin öğrenci sinemayla buluşacak."

Konuşmaların ardından "Limon Ağacı" filminin oyuncuları Ali Suliman ve Rona Lipaz Michael'e katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verildi. Sunuculuğunu Janset'in üstlendiği gecede, Acapella grubu Vokaliz de mini bir konser verdi.

Törene, aralarında Tuncel Kurtiz, Mehmet Ali Alabora, Rutkay Aziz, İzzet Günay, Ekrem Bora, Yılmaz Köksal, Demir Karahan, Bulut Aras, Cengiz Sezici, Yüksel Arıcı ve Nuri Alço'nun da bulunduğu çok sayıda sinema sanatçısı katıldı.

Dans gösterisi

Malabar Gösteri ve Dans Topluluğu, Adana'da 15'inci Altın Koza Uluslararası Film Festivali kapsamında kortej yürüyüşü ve gösteri gerçekleştirdi.

Çağdaş sirk ve sokak tiyatrosu alanında Avrupa'nın ilk topluluklarından olan, birçok ülkede gösteri yapan ve kendisi gibi 350'yi aşkın topluluğun doğmasına neden olan Malabar Gösteri ve Dans Topluluğu'nun Adana gösterisi, Gazipaşa Bulvarı'nda başladı.

Yaklaşık 24 metre uzunluğunda ve 9 metre boyundaki dev peygamber devesi
"Helios II"nin, akrobatların, sırık cambazlarının ve müzisyenlerin havai fişeklerle ve şarkılarla renklendirdiği yürüyüş, Galleria İş Merkezi'nde sona erdi.

Gösteri grubu daha sonra burada hazırlanan platformda "Helios II-Bin Güneşin Destanı" gösterisini sundu.

Korteje eşlik eden çok sayıda sanatsever, gösteriyi ilgiyle izledi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious