Altın Koza'da 170 film

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Bu yıl 'uluslararası' statüsü kazanacak '14'üncü Altın Koza Film Festivali'nde, 170 film gösterime sunulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Festivalin konser bölümü ise Eylül ya da Ekim aylarında 'Kültür Festivali' olarak yapılacak.

4-11 Haziran tarihleri arasında yapılacak festivalde 500 bin YTL ödül dağıtılacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak, festivalin konser bölümünün ayrıldığını ve etkinliklerin Eylül ya da Ekim aylarında 'Kültür Festivali' olarak yapılacağını kaydetti.

Festivalin, Ulusal Sinema Platformu desteğiyle bu yılki teması 'Geleceğimizi tüketiyoruz, çocuklarımızı koruyalım' olarak belirlendi.

Koordinatör Fevzi Acevit ise festival haftası boyunca 8 salonda 170 filmin dönüşümlü olarak 480 kez gösterime sunulacağını, 'Ulusal Uzun Film Yarışması'na başvuran 23 filmden ise 12'sinin finalde yarışacağını kaydetti.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Öğrenci Filmleri' yarışması için sunulan 115 eser arasından seçilen 40'ının değerlendirileceğini de belirten Acevit, 'Kısa Film' seçkisine başvuran 150 filmden 20'sinin ve 165 belgeselden 15'inin gösteriminin yapılacağını açıkladı.

'Sinema Dayanışma Gecesi'nde, Mimar Sinan Amfi Tiyatrosu'nda şarkıcı Kıraç, açılış ve kapanış törenlerinde de Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası konser verecek..

Bu yıl, festivalin temasına uygun olarak, 20 okul sinemaya götürülecek ve 10 okulda film gösterimi yapılacak.

Acevit, toplam 4 bin çocuğun sinemayla buluşturulacağını, görme ve işitme engelliler için hazırlanan iki özel filmin de gösteriminin yapılacağını belirtti.

Festival bütçesinin yaklaşık 2 milyon YTL'ye ulaştığını belirten Acevit, 500 bin YTL para ödülü dağıtılacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious