Altın Koza'da kısa film yarışması sonuçları

Altın Koza'da kısa film yarışması sonuçları.12810
  • Giriş : 07.06.2008 / 18:14:00

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 15'inci Altın Koza Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen ''Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması'' sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Festival Ulusal ve Uluslarası Kısa Film Koordinatörü Hilmi Etikan, Hilton Otel'de düzenlenen basın toplantısında, ilk defa gerçekleştirilen "Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması"nın Altın Koza heyecanını dünyaya taşıması açısından özel bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Yarışmanın "kurmaca", "belgesel", "canlandırma" ve "deneysel" olmak üzere dört ayrı dalda yapıldığını belirten Etikan, toplam 150 filmin başvurduğu yarışmada, bunlardan 37'sinin jüri önüne çıkmaya değer bulunduğunu ifade etti.

Etikan, ayrıca kategorilerinde en iyi filme 4 bin dolar, jüri özel ödüllerine ise bin dolar para ödülü verileceğini de kaydetti.

Açıklanan sonuçlara göre, Kurmaca dalında "En İyi Film Ödülü"nü Bosna Hersekli Sejla Kemaric ve Timur Makarevic'in yönettiği "Ne Biliyorum (What Do I Know)" adlı film aldı. Aynı dalda Jüri Özel Ödülü'nü ise yarışmaya Fransa'dan katılan ve yönetmenliğini Nolwenn Lemesle'nin yaptığı "Sıd" isimli filmi aldı.

Kurmaca dalındaki mansiyon ödüllerini de Yunanistan'dan Maria Magkanari'nin yönettiği "Ölürken Ağlamak (Crying While Being Killed)" ve Fas'tan Mohammed Nadif'in yönettiği "Genç Bayan ve Öğretmen (The Young Lady And The Teacher)" adlı filmler elde etti.

Belgesel dalında ise "En İyi Film Ödülü"nü yarışmaya İspanya'dan katılan ve yönetmenliğini Diogo Costa Amarante'nin yaptığı "Jumate" isimli film aldı. Jüri Özel Ödülü de yönetmenliğini yine aynı ülkeden David Munoz'un yönettiği "Rwandanın Çiçekleri (Flowers Of Rwanda)" isimli filmin oldu.

Canlandırma dalında "En İyi Film Ödülü", yönetmenliğini Zepe (Jose Pedro Cavalheiro'nun) yaptığı Portekiz yapımı "Candide" isimli filme verildi.

Aynı dalda Jüri Özel Ödülü"nü ise yine Portekiz'den yarışan ve yönetmenliğini Andre Carillo'nun yaptığı "Lizbon'da Akşam Yemeği (Diner In Lizbon)" aldı.

Deneysel dalında "En İyi Film" Türkiye'den Efe Öztezdoğan'ın yönettiği "Altyazı (Subtitles)" isimli film oldu. Aynı dalda Jüri Özel Ödülü" ise yarışmaya Fransa'dan katılan ve Camile Gale ile Monolo Bez'in yönettiği "Marsilya" isimli filme verildi.

Ödüllerin bu akşam düzenlenecek etkinlikte sahiplerine verileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious