Altın Portakal jürisi belli oldu

  • Giriş : 12.09.2007 / 17:55:00

44'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni de kapsayan Uluslararası Antalya Film Festivali'nde yarışacak filmleri değerlendirecek 9 kişilik 'Ulusal Büyük Jüri' açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ortaköy Anjelique Bar'da gerçekleştirilen davete, Cem Yılmaz, GencoErkal, Lale Mansur, Hale Soygazi, Fadik Sevin Atasoy, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz ve Abdullah Oğuz'un da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Davette, 44'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali, Üçüncü Uluslararası Avrasya Film Festivali ve Uluslararası Avrasya Film Marketi'nin birarada düzenleneceği 19-28 Ekim 2007 tarihleri arasındaki Uluslararası Antalya Film Festivali için seçilen 9 kişilik 'Ulusal Büyük Jüri'yi, Antalya Altın Portakal Film Festivali ve TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil açıkladı.

Başkanlığını tiyatro sanatçısı Genco Erkal'ın yapacağı jüride, CemYılmaz, Mehmet Açar, Zeki Demirkubuz, Uğur İçbak, Nida Karabol, Hale Soygazi, Mahinur Ergun ve Emrah Yücel görev yapacak.

TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil, festivalde görev alacak jürinin seçiminin, bu jüride yer alabilecek saygınlıkta, o enerjiye sahip ve sinema içinden çıkmış sanatçı kişiliklerine göre yapıldığını söyledi.

Yiğitgil, festivalde yarışacak film sayısının henüz belli olmadığını, önseçici kurulun aldığı karara göre 10 ya da 12 filmin yarışabileceğini kaydetti.

Yiğitgil, bu yıl düzenlenecek festivalin önemli bir festival olduğunu vurguladı:

"Çünkü, bir ulusal film festivali, yanında bir Avrasya Uluslararası Film Festivali, onun da yanında bir Uluslararası Avrasya Film Market olmak üzere 3 büyük etkinliğin, 9 gün içinde Altın Portakal şemsiyesi altında yapıldığı bir festival bu.

Tabii önemli bir olay, 44'üncü seneye ulaşmak zaten başlı başına bir olay. Dolayısıyla Antalya gibi kültürü bol ve tarihi bakımdan çok önemli bir kentimizde bunun yapılması da önemli. Uluslararası arenada da hemen yerimizi bulduk."

Yiğitgil, festival için belirli kontenjanları olduğunu ve festivale gerek Avrupa sineması, gerekse Hollywood'dan çok değerli yönetmen ve oyuncuların geleceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious