Altın Portakal karışık başladı

  • Giriş : 17.09.2006 / 00:00:00

Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün akşam kortej yürüyüşü ve açılış töreniyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk sürpriz, daha önce ismi açıklanmayan Faye Dunaway’in festivale geleceğinin söylenmesi oldu. Ancak hem Duneway’in hem de gelmeleri beklenen Taylor Hackford ve Helen Mirren’in gelişleri, akşam saatlerine kadar bir türlü netlik kazanmadı. Neyse ki üç sanatçı da açılış törenine yetişti. Festivalin onur konuklarından ‘Şeytanın Avukatı’ ve ‘Ray’ filmlerinin yönetmeni Taylor Hackford ile 2006 Emmy ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazanan ünlü aktris Helen Mirren ve ünlü oyuncu Faye Dunaway’den hangisinin onur ödülü alacağı ise son ana kadar belli değildi. Neticede sadece Dunaway’e ödül verildi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Helen Mirren, güzelliklerini duyduğu ve çok merak ettiği Türkiye’ye ilk kez geldiğini belirterek, Altın Portakal Film Festivali’ni de “güzel bir festival” diye nitelendirdi. Geleneksel kortej yürüyüşünde ise bu sene başı, sunuculuk görevi üstlenen Seray Sever çekti. Onur Ödülü alan Yusuf Sezgin ve Aytaç Arman ise Antalyalıları Sever’in arkasında selamladı. Kortejin en çok ilgi çeken ismi ise hemen herkesle ayaküstü de olsa sohbet eden oyuncu Demet Akbağ oldu. Çok az sanatçının katıldığı kortejde beklenmedik bir olay yaşandı ve kendilerini “Türk milliyetçileri” olarak tanıtan bir grup, protesto gösterisi yaptı. “Yan gelip yattınız, Antalya’yı sattınız” ve “Antalya’yı satanlardan hesap soracağız” yazılı dövizlerin taşındığı protestonun adresi AKP, sebebi ise Lara Plajı gibi mekanların satışıydı. Antalyalılar kortejin geç başlamasına ve ünlü sanatçıların katılmamasına tepki gösterdi. Bütün bunlardan sonra Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda başlayan açılış töreni, yerli ve yabancı konukların katılımıyla hayli renkli geçti. Oktay Kaynarca’nın sunduğu törenin başında, bu yıl festivalde özel bir bölümle yer alan Bollywood’un dansçıları vardı. Gösterinin ardından bu yılın onur ödülleri sahiplerini buldu. Törende Yusuf Sezgin ve Aytaç Arman’a Onur Ödülü, ışık şefi Recep Biçer’e Emek Ödülü, Kartal Tibet’e ise Yıldırım Önal Anı Ödülü verildi. Film çekiminde olduğu için törene katılamayan Tibet’in ödülünü Tuba Ünsal aldı. Gecede, festivalin yabancı konukları arasında yer alan ve Bonni&Clyde, Chinatown, Arizona Dream gibi filmleriyle tanınan ünlü oyuncu Faye Dunaway’e de onur ödülü verildi. “Bana ve arkamda bıraktığım filmlere verilen bu ödüle çok teşekkür ederim.” diyen Dunaway, Türkiye’deki herkese, özellikle de Ahmet Ertegün ve Göksel Kortay’a da sevgilerini gönderdi.

Törenin sonunda bir gösteri sunan Yılmaz Erdoğan, bu yılın tartışma konusu olan festivalin yarışma şartnamesine de göndermede bulundu. “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü” filmiyle yarışmaya katılamayan Ezel Akay için “Garibim üç senedir yönetmeliğe film yetiştiremiyor!” diyen Erdoğan, konuşmasında “DVD’si çıkmamış” mevzulardan bahsetti.

23 Eylül’e kadar sürecek Antalya Altın Portakal Film Festivali ile paralel olarak bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Avrasya Film Festivali kapsamında gösterilecek filmlerin yönetmen ve oyuncuları da Antalya’da olacak. İkinci Uluslararası Avrasya Film Festivali’nde, 75 filmin Türkiye prömiyeri yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious