Altın portakal şiir ödülü sahibini buldu

Altın portakal şiir ödülü sahibini buldu.6436
  • Giriş : 21.02.2009 / 21:37:00

13. Altın Portakal Şiir Ödülü, ''Temmuz İçinde Yaralı Semah'' adlı eserin sahibi Kemal Özer'e verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Kültür Merkezi'nde bir araya gelen Doğan Hızlan, Enver Ercan, Şeref Bilsel, Yücel Kayıran ve geçen yıl ödül alan Cevat Çapan'dan oluşan Seçici Kurul, ödülü oy birliğiyle ''Temmuz İçinde Yaralı Semah'' kitabının yazarı Kemal Özer'e verdi.

Özer'in ödüle, ''İlk kitabı 'Gül Yordamı'ndan (1959) bugüne, toplumsal hayatımızdaki kırılmaları ıskalamadan, şiirimizdeki değişimlere kayıtsız kalmadan, kendi şiirini sürekli yenileyerek diri tutan ve ötekinin sesine kulak veren bir şair olması'' dolayısıyla layık görüldüğü bildirildi.

Kemal Özer'in sağlık sorunları nedeniyle katılmadığı ödül töreninde, ödülü Cevat Çapan'ın elinden Doğan Hızlan aldı.

Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen sempozyumda da ''Bana Düşlerini Anlat'' adlı eseriyle geçen yıl Altın Portakal Şiir Ödülü'ne değer görülen Cevat Çapan'ın şiirleri irdelendi.

Warwick Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim görevlisi olan Michael Hulse ve şair İlyas Tunç'un onur konuğu olarak katıldığı sempozyuma Şükrü Erbaş, Mahmut Temizyürek, Eren Aysan, Mustafa Fırat, Yılmaz Arslan, Mustafa Şerif Onaran, İlyas Tunç, Celal Fedai, Ahmet Tüzün, Tamer Gülbek bildirileriyle katıldı.

Akdeniz Üniversitesi'nden gelen öğrenciler ve şiir severlerin ilgiyle takip ettiği sempozyumda, Cevat Çapan şiirindeki temalar ve bunların dile getiriliş biçimleri üç oturum boyunca tartışıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*