Altın Portakal'da tartışma

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Altın Portakal yönetimi, yılın en çok konuşulan yerli filmi 'Babam ve Oğlum'u "DVD'si yayımlandığı için" yarışma dışı bıraktığını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Oysa 'festival şartnamesi'ndeki bu madde geçen yıl uygulanmamıştı


Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin bu yılki Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda yarışacak 9 Türk filmi önceki gün açıklandı. Listede daha önce izleyici karşısına çıkmayan filmler tercih edildi.
Söz konusu tercihin sonucu olarak, Çağan Irmak'ın büyük ses getiren filmi "Babam ve Oğlum", Mustafa Altıoklar'ın yönettiği "Beyza'nın Kadınları" ve Ezel Akay'ın "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?"süyle birlikte, bu yıl vizyona giren filmlerin listeye alınmaması zihinlerde soru işaretleri bıraktı.
Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na başvurmuş fakat yarışmaya katılmaya hak kazanamamış filmlerden bazılarının yönetmen ve yapımcılarının görüşlerine başvurduk.

YAPIMCILAR VE YÖNETMENLER NE DEDİ?

Ezel Akay ("Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filminin yönetmeni)
Festivali protesto etmek istemiyorum ama biz sinemacılar niye bu durumda kalıyoruz anlamıyorum. Ne yapılacağını bilmediğimiz bir başvuruda bulunduk, sonucunu gazeteden öğrendik. Bunların hepsi profesyonellikten uzak uygulamalar. 16 Eylül'de yapılacak bir festivale gösterime girmemiş filmlerin katılması çok zor. Çünkü filmler yaza doğru seçilmeye başlanıyor. Bu durumda ya çabucak bitirilen çok amatör projeler ya da henüz teknik olarak tamamlanmamış filmler katılmak zorunda. Filmlerin hepsi festivale katılmaya değer mi, yoksa elde film olmadığı için mecburen mi alındılar belli değil.

Avşar Film ("Babam ve Oğlum"un yapımcısı)
Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne "Babam ve Oğlum" ile başvurduk. Festival yönetimi de şartnameleri gereği filmimizi kabul etmedi. Ulusal Yarışma'ya katılan tüm filmlere başarılar diliyoruz.

Ulaş Ak ("Dün Gece Bir Rüya Gördüm" adlı filmin yönetmeni)
2006 yılında yaptığım bir filmle 2006 yılında düzenlenen bir festivale katılamıyorsam, orada bir hesap dönüyor demektir. Katılanların sayısını azaltmak için bunu uyguluyorlar ama Türk sinemasına zarar veriyorlar. Filmimi yapıp Antalya Film Festivali'ni mi beklemem gerekiyor? Ayrıca dengesiz bir festival düzenleniyor. Zeki Demirkubuz'un, Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerinin karşısına genç yönetmenlerin deneme filmlerini çıkarıyorlar.

Murat Toktamışoğlu ("Gen" filminin yapımcılarından Dada Film'in Genel Müdürü)
Bu seneki yönetmelikte DVD ve TV konusundaki maddeyi okuyunca filmin DVD'sinin piyasaya çıkış tarihini geciktirdik. Sonuçta "Gen" şartnameye uyan bir filmdi. Seçmeme hakları var tabii. Ama yapımcı olarak filme zaman ve para harcadığımız için, seçim sırasında gözetilen kriterleri ve her türlü eleştiriyi bilmek isterim açıkçası.

'Filmler masaya bile gelmedi'

Antalya Altın Portakal Film Festivali yönetiminden yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:
"Festivalin bir yönetmeliği var. Şartnamemizdeki 5 no'lu maddenin dördüncü bendinde "Yarışmaya katılacak filmler, herhangi bir ulusal TV kanalında gösterilmemiş ve DVD baskıları yapılmamış olmalıdır" deniyor. 13 no'lu maddede ise "Bu yönetmelikteki her türlü değişiklik hakkı festival yönetimine aittir" ifadesi yer alıyor.
Geçen yıl az sayıda film başvurduğu için festival yönetimi 13. maddeyi çalıştırıp 5/4'üncü maddeyi dikkate almamış, DVD'si çıkmış filmlere de kucak açmıştı. Bu yıl ise çok sayıda yeni film olduğunu görünce 5/4'ü devreye sokmaya karar verdi.
Dolayısıyla "Babam ve Oğlum", "Beyza'nın Kadınları", "Hacivat Karagöz..." gibi yapımlar, şartnameye uymadıkları için festival yarışması dışında kaldılar. Yoksa masaya getirilip bu filmler iyidir ya da kötüdür tartışması yapılmadı bile.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious