Altın Salkım Ödülleri sahiplerini buldu

Altın Salkım Ödülleri sahiplerini buldu.20369
  • Giriş : 11.08.2008 / 15:35:00

Rekor Sayıda Başvurunun Olduğu "2. Altın Salkım Belgesel Film Festivali Ödülleri" muhteşem bir törenle sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yıl ikincisi düzenlenen festivale Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"nden katılan 67 film yarıştı. Altın Salkım Belgesel Film Festivali"ne rekor sayıda başvuru yapıldı ve yarışmada 46"sı amatör, 21"i profesyonel dalda değerlendirildi.

Mehmetçik Belediye Başkanı A. Beyazıt Adalıer, festival komitesinden M. Adil Yalçın ve Yrd. Doç. Dr. Onur Eroğlu"nun yaptığı açıklamaya göre; Prof. Balkan Naci İslimyeli, Derviş Zaim, Adil Yalçın, Turhan Yavuz, Yrd. Doç Onur Eroğlu, Doç. Sühendan İlal"ın yanı sıra Kıbrıs"tan; Ertaç Hazer, Yrd. Doç. Senih Çavuşoğlu, Dr Ümit İnatçı ve Rum yönetmen Panikos Hrisanto değerlendirmeleri sonucunda profesyonel dalda birinciliği “Yarına Bir Harf” belgeseliyle Hakan Aytekin alırken Amatör dalda birinciliği “5 Mevsim” belgeseliyle Serhat Koca ile Mevlüt Çiftçi ödüle değer görüldü.

Ekonomik kalkınmanın sosyal ve kültürel gelişim ile sağlanılacağının bilincinde olan Mehmetçik Belediye Başkanı A. Beyazıt Adalıer bu yıl çok önemli bir adım daha atarak çalışmalarla beldeye farklı bir çehre kazandırıyor. Popüler kültürün yanı sıra gerçek sanat ve sanatçıları halkla buluşturmanın halkın sosyal ve kültürel gelişimi için zorunluluk olduğunu belirten Adalıer, Mehmetçik Beldesinin Kıbrıs"ta Pilot Kültür Sanat Kenti olarak ilan edilmesine çalışıyor. Göreve geldikten sonra Mehmetçik köyünün ve Karpaz Yarımadasının gelişiminin sağlanması için yoğun çalışmalar yapan A.Beyazıt Adalıer bu yılki çalışmaları ile Mehmetçik"i dünya ile kucaklaştırıyor.

Jürinin yanı sıra Nesli Çölgeçen, Reha Arın, Berrin Çölgeçen
Türkiye"den usta yönetmenler ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen festivalde; Suha Arın, Martin Thoma, Adil Yalçın, Hasan Özgen, Selçuk Öksüzoğlu, Cahit Seymen ve Güven İslamoğlu"nun çeşitli belgeselleri festival boyunca her akşam köy meydanında gösterime sunuldu. Yönetmen Adil Yalçın ve Öğretim görevlisi(Girne American Üniv.) Onur Eroğlu gözetiminde “ Her hayat Bir Belgeseldir, Belleğimize Sahip Çıkalım” konseptiyle Mehmetçik köylüleriyle yapılan 6 haftalık Atölye çerçevesinde Mehmetçik"te yaşayan 5 ayrı insanın ve mekanın hikayesini anlatan 30 dakikalık belgesel çalışması da festival alanında gösterildi. Belgesel gösterimlerinin yanı sıra kKonserler ve dans gösterileriyle renklenen festival ayrıca panayırıyla da ilgi gördü.

İŞTE ÖDÜLLER

Ödül : Yarına Bir Harf – Yönetmen: Hakan AYTEKİN
Gerekçe : Tarih ve kültüre ait bir duyarlılığı plastik bakımdan üst düzey bir anlayışla ele aldığı için.

II. Ödül : Simavnalı Bedrettin – Yönetmen: Nurdan ARCA
Gerekçe : Karmaşık bir tarihi şahsiyeti geniş bir bakış açısı ve berraklıkla ele aldığı için

III. Ödül : Kıbrıs Sinemaları Tarihi – Yönetmen: Zuhal Çetin ÖZKAN
Gerekçe : Sosyal yaşamda toplumun önemli bir tarafını dolduran bir fenomeni değişik çehreleriyle yansıtabildiği için.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Özel Ödülü:

1) Sis – Yönetmen: Oktay ALTUNLAR
2) Kurbağa Sesiyle Uyanmak – Yönetmen: Ümit Topaloğlu-Bayram Deniz
Gerekçeleri: Dünyanın karşı karşıya kaldığı çevre kirliliği sorununa karşı duyarlılığı arttırma bakımından sergiledikleri duruş nedeniyle.

KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü:
1) Değneksiz Sahne Işıkları – Yönetmen: Erdem TEPEGÖZ
Gerekçe : Engellilerin kendi hayatlarını sürdürme konusundaki sosyal ve ruhsal dinamiklerini yansıtmadaki içtenliği nedeniyle.

Jüri Özel Ödülleri:
1) Yasemen Kokan Şeher – Yönetmen: Vasvi Çiftçioğlu
2) Hayatın Gölgesinde Yaşamak – Yönetmen: Uygar ERDİM

*** Jüri; “Beyruta Gittiğimi Anneme Söylemeyin” isimli filmi övgüye değer bulduğunu açıklama gereğini hissetmiştir.

II. ALTIN SALKIM BELGESEL FİLM YARIŞMASI AMATÖR FİLMLER JÜRİSİ DEĞERLENDİRME SONUÇLARI ve GEREKÇELERİ

I. Ödül : 5.Mevsim
Gerekçe : Yoğunlaştığı sorunun bireysel ve toplumsal katmanlarını dengeli, duyarlı bir panoromayla bütünleştiren insani mesajıyla,

II. Ödül : Stüdyo OSEP
Gerekçe : Büyük kentlerin değerleri öğüten acımasızlığını fotoğrafın yakın tarihimize de ışık tutan tanıklığıyla anlatmadaki başarısıyla,

III. Ödül : Çalışan Çocuklar Üzerine
Gerekçe : Toplumsal bir sorunun kurban portrelerini yakın, içten bir tanıklık ve stil başarısıyla aktarmasındaki yetkinlikle,

Ekonomi ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü : Sürgün
Gerekçe : Tarihsel bir trajediyi görselleştirmedeki araştırıcı ve duyarlı tutumuyla,

Savoy Oteli Özel Ödülü : Aşkın Sesi
Gerekçe : Bir üretim süreci anlatımı tarihsel ve güncel dokuya bağlamadaki başarısıyla,

Jüri Özel Ödülü : Bir Zevk İçin
Gerekçe : Üstün bir sanatsal yeteneğin gecikmiş çıkışını insan direnişi ve toplum duyarsızlığı karşısında dışlaştıran duyarlı görselliğiyle ödüllendirilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*